Jandarma Genel Komutanlığı geçtiğimiz günlerde yayımladığı ilana göre 2024 yılı JAMYO kapsamında Astsubay Öğrenci alımı yapacak. Astsubay alımı için 2024 yılı TYT puanı kullanılacak olup adayların ilandan belirtilen şartları sağlıyor olmaları gereklidir. JAMYO başvuru kılavuzuna başvuru yapmak isteyen adaylar için belirtilen nitelikleri sizlerle paylaşıyoruz.

570 Muvazzaf Astsubay Alımı Yapılacak!

Jandarma Genel Komutanlığı yayımladığı kılavuz kapsamında Bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere Muvazzaf Astsubay alımı yapacak. Bu kapsamda 323 Kadın Erkek Öğrenci alımı yapılacaktır. Kontenjan dağılımı ise;

  • 283 Erkek,
  • 40 Kadın ,

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu (JAMYO) Ankara ilinde bulunan Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı (JSGA) yerleşkesi ile Bursa ilinde bulunan Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu yerleşkesi içerisinde bulunmaktadır.

Başvuru İçin Adaylardan Hangi Şartlar Aranacak?

JAMYO Astsubay alımı ilanına başvuru yapmak isteyen adaylardan genel olarak;

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

- Evli, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla nikahsız olarak birlikte yaşamamak,

- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

- Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

- Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

- Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,

- Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

- Kamu haklarından mahrum olmamak,

- Sağlık Niteliklerini sağlıyor olmak,

- Terör örgütleri ile bu örgütlerin yasal veya yasadışı uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,

- Bakanlar Kurulu Kararları ve mahkeme kararlarınca terör örgütü olarak kabul edilmiş tüm terör örgütleriyle irtibatı ve iltisakı bulunmamak,

- Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye üye olmadığına dair yazılı beyan sunmak,

- Kılavuzda belirtilen boy ve kilo ölçüm tablosuna uygun olmak,

Lise Mezunları Başvuru Yapacak!

Lise veya lise dengi meslek okulu mezunları veya geçici kayıt tarihine kadar mezun olabilecek durumda olanlar ile denkliği Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmak kaydıyla yabancı ülke lise mezunu olanlar müracaat edebilecektir. 

2024 Yılı TYT Puanı Kullanılacak!

ÖSYM tarafından yapılan 2024 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) aldıkları puan almış olmak gereklidir. Taban puan ise, Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanına göre, sıralamada en az 450.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak gereklidir.

Yaş Şartı Nedir?

Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının biri (01 Ocak 2024) itibarıyla yirmi bir (21) yaşını bitirmemiş olmak, [1 Ocak 2003 ve sonrası doğumlular başvuru yapabilecektir. (Mahkeme kararı ile yaş düzeltmesi yaptıran adayların, yaş düzeltmesinden önceki yaşları esas alınır. Bu husus, sınavlar ve kayıt-kabul işlemleri sırasında kontrol edilecektir.)]

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

JAMYO Astsubay alımı için adaylar başvurularını sadece Online olarak gerçekleştirecekler. Bu kapsamda başvurular aşağıdaki bilgiler doğrultusunda yapacaklar.

Başvuru Tarihleri: En geç 25 temmuz 2024

Başvuru Adresi: Başvurular sadece https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresi Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi (PTS) üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla yapılacaktır.

JAMYO 323 ASTSUBAY ALIMI KILAVUZU