jandarma Genel Komutanlığı Askeri personel alımı kılavuzu yayımlandı. Az Önce 18 Eyllü 2023 tarihi ile gelmiş olan duyuruya göre jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi bünyesine jandarma Genel Komutanlığında istihdam edilmek üzere farklı alanlarda toplamda 6 Bin 940 Uzman Erbaş alımı yapılacağı açıklandı. Bu kapsamda adaylardan aranan şartlar ve Uzman Erbaş Kontenjan dağılımını sizlerle paylaşıyoruz.

Uzman Erbaş Kontenjan Dağılımı Nedir?

 • 6.612 jandarma,
 • 2 at bakıcısı,
 • 16 bot serdümeni,
 • 200 sıhhiyeci,
 • 100 muhabere,
 • 10 havacılık alt branşlarında,

Başvuru Şartları Nedir? Kimler Başvuru Yapabilecek?

Jandarma Uzman Erbaş alımına genel ve özel nitelikler aranacak. Ancak Bu yıl alımlar İlköğretim mezunu adaylar dan da başvuru alımacak. Genel olarak adaylardan,

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Erkek Olmak,
 • Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak ( Taksirli suçlar hariç diğer suçlardan 30 günden fazla ve Taksirli suçlar nedeniyle 6 ay veya daha fazla süre ile cezaya mahkum olmamak )
 • Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek,
 • Herhangi bir komutanlık veya TSK’da subay, Astsubay, Uzman Jandarma veya Uzman Erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak,

Şartları aranacak.

Uzman Erbaş Alımı Özel Şartları:

KPSS Şartı Nedir?

Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunu olan adaylardan KPSS Şartı aranacak. Adayların 2022 veya 2023 yılında yapılan KPSS’den Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden en az 50 puan almış olmaları gereklidir.

Askerlik Hizmetini Yapan Adayların Bilmesi Gerekenler:

Adayların Askerlik hizmetini yapmakta iken ‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu alarak terhis edilmemiş olmaları gereklidir.

Hala Askerlik hizmetini yapan adaylardan başvuru için birlik komutanlıklarında düzenlenecek Nitelik Belgesinden en az 80 puan almış olmaları gerekmektedir. Nitelik belgesi şöyledir:

Yaş şartı nedir?

Uzman Erbaş adaylarının 20 yaşını doldurmuş ve 27 yaşından büyük olmamaları gerekmektedir. Buna göre “ [01 Ocak 2004 (dahil) - 01 Ocak 1996 (dahil) tarihleri arasında doğanlar]” başvuru yapabilecekler.

Öte yandan Askerliğini yapmış olan adaylardan yaş olarak ise, terhisinin üzerinden 5 yıl geçmemiş olmak ve 27 Yaşını bitirmemiş olmaları gereklidir.

Sağlık Şartı Nedir?

Uzman erbaş olabilmek için Jandarma ve TSK belirtilen sağlık şartlarının sağlanıyor olması gereklidir ve Sağlık raporundan UZMAN ERBAŞ OLUR raporu alabilmek gereklidir.

Boy-Kilo Şartı Nedir?

Uzman Erbaş alımında boy şartı sadece Erkek adayların başvuru yapabileceği gibi 167cm ile 210 cm arasında olmak gereklidir. Aynı zamanda Boy Kilo orantısı olması gerekmektedir. Aşağıdaki tablodan boy kilo ölçüm tablosuna ulaşabilirsiniz.

Eğitim Şartı Nedir?

Jandarma branşına (6.612 kontenjanlı), bölüm ve program şartı aranmadan tüm lisans, ön lisans ve ortaöğretim (lise) mezunları, Jandarma branşı dışındaki diğer branşlara (At bakıcısı, bot serdümeni, sıhhiyeci, muhabere, uçak/helikopter teknisyen yrdc. ve havacılık itfaiyecisi), Tablo-1’de belirtilen branş ve kontenjanlara göre; Tablo-2’deki lisans, Tablo-3’teki ön lisans, Tablo-4’teki ortaöğretim (lise) mezunları başvurabileceklerdir.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Başvurular 18 Eylül 2023 – 02 Ekim 2023 tarihleri arasında internet üzerinden yapılacaktır. Başvuruların başlama ve bitiş saatleri, temini yapılacak sözleşmeli uzman erbaş branşları, temin şartları ve diğer detaylar https://vatandas.jandarma.gov.tr, www.jsga.edu.tr ve www.kamuilan. ailevecalisma.gov.tr (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı) internet sitelerinde yayımlanacak olan; 2024 Yılı Jandarma Genel Komutanlığı Sözleşmeli Uzman Erbaş Temini” kılavuzunda belirtilmiştir.

Başvuru Ekranı Açıldı!

Jandarma Genel Komutanlığı PERTEM üzerinde gelen duyuru ile Uzman Erbaş alımı başvuru ekranı açıldı. Adaylar başvurularını sadece belirtilen tarihler içerisinde gherçekleştirecekler.

,

BAŞVURU EKRANI: https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris

2024 UZMAN ERBAŞ ALIMI KILAVUZU BURADA