Jandarma Genel Komutanlığı Askeri Personel Alımı ilanı yayımlandı. Az Önce 27 Nisan 2023 tarihi ile yayımlanmış olan duyuru ileJandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere Lojistik Alt Branşlı Sözleşmeli Uzman erbaş alımı gerçekleştirilecek. Bu kapsamda başvuru kılavuzu yayımlanmış olup başvuru ekranı ve başvuru kılavuzunu sizlerle paylaşacağız.

500 Uzman Erbaş Alımı Yapılacak!

Jandarma Genel Komutanlığı Lojistik branşlı Uzman Erbaş alımı Kılavuzu yayımlandı. Mesleki Nitelikli alanlarda Lojistik Uzman Erbaş alımları:

- Aşçı 40 Kişi,

- Kasap 20 Kişi,

- Berber (Erkek Berberi) 5 Kişi,

- Fırıncı 5 Kişi,

- Betonarme Demircisi 17 Kişi,

- Boya ve Alçıcı 60 Kişi,

- Çatı Ustası 5 Kişi,

- Duvarcı 54 Kişi,

- Fayansçı 40 Kişi,

- Isı Yalıtımcısı 1 Kişi,

- İnşaat Kalıpçısı 12 Kişi,

- Mermerci 4 Kişi,

- Sıvacı 40 Kişi,

- Su Yalıtımcısı 2 Kişi,

- Sıhhi Tesisatçı 40 Kişi,

- Isıtma ve Tesisat Elemanı 50 Kişi,

- Kaportacı 5 Kişi,

- Oto Boyacı 10 Kişi,

- Oto Döşemeci 15 Kişi,

- Oto Lastik Tamircisi 20 Kişi,

- Oto Tamircisi 20 Kişi,

- Beyaz Eşya Tamircisi 5 Kişi,

- Terzi 30 Kişi,

Branşlarında Uzman erbaş alımı yapılacak.

Uzman Erbaş Alımı Başvuru Şartları Ne Olacak?

Jandarma bünyesindeki eksikliği gidermek üzere Komutanlıklarda görevlendirmek üzere 500 uzman Erbaş alacak. Bu kapsamda Lojistik branşlı Uzman erbaş alımlarında genel olarak;

" Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Silah taşımasına engel olabilecek bir hukuki sebebi olmamak, Alkol veya uyuşturucu madde den tedavi görmemiş veya görmüyor olmak, Terör örgütü üyeliği olmamak" gibi şartlar aranacak.

Mesleğe Göre Özel Şartlar:

KPSS Şartı Var Mı? Detayları Nedir?

İlkokul mezunu olan adaylardan KPSS şartı aranmayacaktır.

Lise ve Ön Lisans mezunları için 2022 yılında yapılan KPSS puanından P93 veya P94 puan türünden puan almış olmak gereklidir. KPSS Puanı olmayan Lise ve Ön Lisans mezunu adaylar başvuru yapamayacaklardır.

Askerlik Şartı Olacak Mı?

Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Ancak, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için (Yedek subay, yedek astsubay, sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapanlardan müracaat edenler dahil) birlik komutanlıklarınca düzenlenen nitelik belgesinden 80 (seksen) puan ve üzeri not almış olmak.

Yaş Şartı ne Olacak?

Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü (01 Ocak 2023) itibarıyla 20 yaşından gün almış olmak ve 27 yaşını bitirmemiş olmak [01 Ocak 2004 (dahil) - 01 Ocak 1996 (dahil) tarihleri arasında doğanlar].

Askerliğini Yapmış Olanlar Başvuru Yapabilecek Mi?

Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü (27 Nisan 2023) itibariyle, terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (27 Nisan 2018 tarihi ve sonrasında terhis olmak.).

Sözleşmeli Erbaş ve Erlerden Aranacak Şartlar:

Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç (3) yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü (01 Ocak 2023) itibarıyla 29 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 2004 (dahil)- 01 Ocak 1994 (dahil) tarihleri arasında doğanlar) ve sıralı üç disiplin amiri tarafından “Uzman Erbaş Olur” kararlı nitelik belgesi almış olmak.

Sağlık Şartı Nedir?

Seçme sınavlarını başarı ile geçmek, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık kurulu raporu vermeye yetkilendirilen hastanelerden TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği esaslarına göre “Uzman Erbaş Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almış olmak.

BoyŞartı Nedir?

En az 167 cm ve en fazla 210 cm boyunda olmak koşuluyla, kilosu başvuru kılavuzundaki boy-kilo tablosunda oranları belirtilen değerler içerisinde bulunmak.

Başvurular Başladı!

Jandamra Uzman Erbaş alımları için başvurular başladı. Adaylar başvurularını sadece İnternet üzerinden gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Başvurular 27 Nisan 2023 – 11 Mayıs 2023 tarihleri arasında internet üzerinden yapılacaktır.

Başvuru Tarihleri: 27 Nisan - 11 Mayıs 2023

Başvuru Adresi:https://vatandas.jandarma.gov.tr

İLANIN TAM METNİ