Hazine ve Maliye Bakanlığı memur alımı yapıyor.  31 Aralık 2023 tarihi ile yayımlanan memur alımı ilanına göre Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkez teşkilatında istihdam edilmek üzere 40 memur alımı yapılacağını bildirmişti. 

Buna göre Hazine ve Maliye Bakanlığı 40 Hazine ve Maliye Uzman Yardımcısı alımı yapılacak.

Sınav Salonları ve Saatleri Açıklandı!

Sınav, GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI EĞİTİM MERKEZİ 25 Mart Mahallesi İstiklal Caddesi No:7 Yenimahalle / ANKARA adresinde yapılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığından son dakika gelmiş olan duyuruya göre ise sınavlara katılacak adayların sınav tarih ve saatleri açıklandı.

02/03/2024 tarihinde yapılacak Hazine ve Maliye  Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavının yazılı bölümü sınav yerlerine ilişkin duyuru için Tıklayınız.

KPSS Taban Puan Kaç?

Söz konusu yayımlanmış olan Hazine ve Maliye Uzman Yardımcısı alımı için Başvurular en az 75 KPSS Puanı ile alınmıştı. İlgili sonuçlara göre ise;

En Düşük KPSS Puanı: 85,44539 Puan oldu.

HMB 40 Memur Alımı Alan Dağılımı Nedir?

  • 8 Kişi Hukuk,
  • 32 Kişi, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler,

Başvuru İçin Adaylardan Aranan Şartlar Nelerdir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesine istihdam edeceği memur adaylarından genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 48. maddesindeki nitelikler aranacak. Bu kapsamda

" Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya Askerlik ile ilgisi olmamak"

gibi şartlar aranacaktır.

KPSS Şartı Nedir?

Başvuru yapacak adaylardan 2022 veya 2023 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından en az 75 puan almış olmak gereklidir. KPSS Puan türlerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Yaş Şartı Var Mı?

Uzman yardımcısı alımında adaylardan Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibariyle otuz beş (35) yaşını doldurmamış olmak (01/01/1989 tarih ve sonraki doğumlular başvurabilecektir),

Eğitim Şartı:

En az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarının ilgili alanlarından mezun olmuş olmak gereklidir.

Başvurular Ne Zaman Yapıldı?

Hazine ve Maliye Bakanlığı memur alımı başvuruları;

Başvuru Tarihleri: 15 - 26 Ocak 2024 arasında alındı.

İLANIN TAM METNİ