Tüm Türkiye'de Heyecanla beklenen TÜİK enflasyon rakamları 3 Temmuz Çarşamba günü açıklandı ve bu gelişme, benzine, motorine (mazot) ve LPG’ye ÖTV zammını da beraberinde getirdi. TÜİK'in yılın ilk altı ayına ilişkin enflasyon verilerini açıklamasının ardından akaryakıta ÖTV zammı yapıldı. 3 Temmuz akaryakıt fiyatları belli oldu ve araç sahipleri tarafından merak edilen "Benzine, motorine ve LPG’ye ne kadar zam geldi?" sorusu yanıt buldu. İşte Temmuz 2024 akaryakıt fiyatları ve ÖTV zammı ile ilgili detayları Sizlerle paylaşıyoruz.

TÜİK Enflasyon Rakamları ve ÖTV Zammı

TÜİK tarafından açıklanan haziran ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte 6 aylık Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) belli oldu. Bu veriler doğrultusunda, benzine, motorine ve otogaza (LPG) maktu ÖTV tutarları altı aylık üretici enflasyonu kadar zamlandı. Benzin ve motorinde yaklaşık 2'şer TL'lik vergi zammı yapıldı.

SON DAKİKA: Haziran Ayı 2024 Enflasyon Rakamları Geldi! SON DAKİKA: Haziran Ayı 2024 Enflasyon Rakamları Geldi!

ÖTV Zammı Detayları

16 Temmuz 2023'te Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıtta maktu özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları 5'er TL artırılmış ve bu tutarların 6 ayda bir üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışı oranında zamlanması düzenlenmişti. Karar doğrultusunda, bugün TÜİK'in açıkladığı altı aylık üretici enflasyonu kadar, benzin, motorin ve otogazdaki (LPG) maktu ÖTV miktarları artırıldı.

TÜİK altı aylık üretici enflasyonunu yüzde 19,49 olarak hesapladı. Bu doğrultuda, litrede motorinde 8,86 TL, benzinde 9,45 TL maktu ÖTV tutarlarına yüzde 19,49 oranında zam geldi. Litrede maktu ÖTV tutarları benzinde 11,29 TL'ye, motorinde 10,59 TL'ye, otogazda 8,67 TL'ye yükseldi. Bu artışlara bir de yüzde 20'lik KDV ekleniyor.

Güncel Akaryakıt Fiyatları

Zamların ardından İstanbul, Ankara ve İzmir'deki güncel akaryakıt fiyatları şöyle:

  • İstanbul: Benzin 44,70 TL, Motorin 44,60 TL
  • Ankara: Benzin 45,70 TL, Motorin 45,63 TL
  • İzmir: Benzin 46,06 TL, Motorin 46,00 TL

Fiyatlar, iller, ilçeler ve bayiler arasında farklılık gösterebiliyor. İşte Ankara'daki güncel fiyatlar:

  • Ankara'da benzin litre fiyatı: 43,43 TL
  • Ankara'da motorin litre fiyatı: 43,49 TL
  • Ankara'da LPG litre fiyatı: 21,99 TL