Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş'tan Önemli Açıklamalar: Evlilik Kredisi Ödemeleri Başlıyor, Aile Şurası Vizyon Belgesi Yayınlanacak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, müjde üstüne müjde verdi. 15-30 Nisan tarihleri arasında resmi nikah kıyan ve eğitim programlarına katılan çiftlerin evlilik kredisi ödemeleri 21 Mayıs'tan itibaren başlayacak.

Bakan Göktaş, 15 Mayıs'ın "Uluslararası Aile Günü" olduğunu da hatırlatarak, bu sene ilk defa "Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı'nı" açıklayacaklarını belirtti. 2024-2028 yıllarını kapsayacak plan, aileyi tehdit eden unsurları tespit ederek gerekli tedbirleri almayı amaçlıyor.

Evlilik Kredisi Şartlar Nedir?

Evlilik kredisine başvuruda bulunmak isteyen geçnler aşağıdaki bağlantı üzerinden şartları inceleyebilirler.

Doğurganlık Oranı Düşük İllerde Pilot Proje

Göktaş, doğurganlık oranının en düşük ve boşanma oranının en yüksek olduğu üç ilde pilot proje uygulayacaklarını açıkladı. Hedef, bu illerde detaylı analizler yaparak aileye yönelik hizmetleri geliştirmek. Pilot uygulama Kütahya, Zonguldak, Karabük, İzmir, Antalya ve Karaman'da gerçekleştirilecek.

Aile ve Gençlik Fonu'nda Son Durum

Deprem bölgesinde pilot uygulaması başlayan Aile ve Gençlik Fonu'na ilişkin bilgi veren Göktaş, fona 8 bin 563 çiftin başvurduğunu ve 2 bin 13 gence evlilik öncesi eğitim ve danışmanlık hizmeti verildiğini açıkladı.

Koruyucu Aile Yanındaki Çocuk Sayısı 10 Bini Aştı

Göktaş, Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen Gönül Elçileri Koruyucu Aile Programı'nda 2012'den beri koruyucu aile yanındaki çocuk sayısının 500'den 10 bin 168'e yükseldiğini ifade ederek vatandaşları koruyucu aile olmaya çağırdı.

Engelli ve Yaşlılara Özel Hizmetler

Engelli ve yaşlılara yönelik çalışmalara da değinen Göktaş, 2002'den bu yana kamuda istihdam edilen engelli sayısını 12 kattan fazla artırarak 68 bine ulaştırdıklarını söyledi.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Sürdürüyor

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin siyaset üstü bir mücadele olduğunu vurgulayan Göktaş, "Tek bir vaka bile bizim için fazladır" dedi. Bu yıl kapsamlı bir araştırma yapacaklarını ve şiddetle mücadele politikalarını geliştireceklerini de ekledi.

Anneler Günü Kutlaması

Bakan Göktaş, sözlerini Anneler Günü mesajıyla tamamladı: "Annelerin emeğini, fedakarlığını, onların haklarını asla ödeyemeyiz. Bize sabrın güzelliğini öğreten şehit annelerinin, fedakarlığın sınırsızlığını gösteren engelli annelerinin, başta Filistinli olmak üzere savaş mağduru tüm kadınların ve tüm annelerin anneler gününü canıgönülden kutluyorum."