Ülkemizde uzun yıllardır hafif derecede deprem olur ya da olmaz durumundayken son birkaç aydır çok sık deprem olmaya başladı. Öyle ki 2019 yılı yaz aylarının sonlarından itibaren başlayan depremler giderek artmaya devam ederken en son kahramanmaraş'ta  meydana gelen 7.4 şiddetinde ki depremden sonra pek çok kişi ürkmeye başladı. Bu depremden sonra  Bir çok yerde  art arda depremler oldu ve herkes evimin altından fay hattı geçiyor mu, fay hattı nerelerde var, harita üzerinde fay hattı görme gibi aramalar yapılmaya başlandı. Buna göre fay hatlarının nereden öğrenilebileceğine yönelik web site adresi paylaşıldı.

FAY HATTI NERELERDE VAR?

Eğer sizlerde evimin altından fay hattı geçiyor mu, Türkiye'de fay hattı nerelerde var, fay hattı noktaları gibi soruların yanıtını arıyorsanız hemen aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.. İlgili site üzerinden harita açılacak ve haritaya uzaklaştırıp, yakınlaştırma yöntemi ile oturduğunuz evin konumunu görebilirsiniz.

Deprem tehlike haritası RİSK haritası değildir. RİSK haritası olması için bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir.

Yeni harita, AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen ²Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi² başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlanmıştır.

FAY HATTI SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN