Ramazan Bayramı bu yıl 10 Nisan’da başlıyor ve bayram öncesi 16 milyon hak sahibine ikramiye ödemeleri yapılacak. Emekliler, şehit yakınları, muharip gaziler, güvenlik korucuları, vazife malulleri, terörden zarar gören siviller, yaşlılık maaşı alanlar ve dul/yetim maaşı alanlar emekli bayram ikramiyesi alacaklar.

Kimler İkramiye Alabilir?

Bayram ikramiyelerinden yararlanabilecek kişiler arasında SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri, dul ve yetim maaşı alanlar, yaşlılık parası alanlar, şampiyon sporcular, şehit yakınları, gaziler, terörden zarar gören sivil vatandaşlar ve güvenlik korucuları bulunuyor.

Bayram İkramiyeleri Ödenmeye Başladı!

Bugün itibarıyla, emeklilerin uzun süredir beklediği bayram ikramiyesi ödemeleri başlıyor. Bu yıl, bayram ikramiyesi miktarı 3 bin liraya yükseltildi ve ödemeler 5 Nisan tarihine kadar devam edecek. Toplamda 16 milyon emekli, ikramiyelerini aylık aldıkları hesaplara yatırılacak.

Hesaplara Ne Zaman Geçecek?

Bayram ikramiyesi ödemeleri, emeklilerin maaş alma takvimine göre planlandı. SSK'lılar için, maaşlarını ayın 17'si ve 18'inde alanlar 2 Nisan'da, 19-22'sinde alanlar 3 Nisan'da, 23-26'sında alanlar ise 4 Nisan'da ikramiyelerini alacaklar. Bağ-Kur kapsamında aylık alanların tamamına ise ikramiye ödemeleri 5 Nisan'da gerçekleştirilecek.

Emekli Sandığı kapsamında aylık alanlar için, bayram ikramiyeleri ayın 1'i ve 2'sinde alanlar için 2 Nisan'da yatırılacak. 3-5'inde aylık alanlar için ise 3 ve 5 Nisan'da hesaplara geçecek.

Emekli Bayram İkramiyesi Sorgulama Ekranı

Emekli ikramiyesi sorgulama ekranı, Nisan ayıyla birlikte yoğun ilgi görüyor. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri için ikramiyelerin yatıp yatmadığını kontrol etmek için şubeye gitmelerine gerek yok. İkramiyeler, emekli maaşlarının yattığı hesaplara ödeme programına göre yatırılacak.

Emekli bayram ikramiyesi sorgulama ekranına e-Devlet üzerinden erişilebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun web sitesine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak emekliler ikramiye sorgulaması yapabilirler. Ayrıca, ikramiye sorgulama işlemleri telefon veya internet bankacılığı aracılığıyla da yapılabilir.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ SORGULAMA EKRANI

Kaynak: İşin Olsa