Diyanet İşleri Başkanlığı, bünyesindeki eğitim kadrosunu güçlendirmek amacıyla KPSS şartı aramadan naklen öğretmen alımı yapacağını duyurdu. Toplamda 35 öğretmenin istihdam edileceği bu alımda, Kur'an-ı Kerim, Arapça, Temel İslam Bilimleri ve PDR alanlarında uzman öğretmenlere ihtiyaç duyuluyor. Son başvuru tarihi 31 Mayıs 2024 olarak belirlendi.

Alım Yapılacak Alanlar ve Kontenjanlar:

  • Öğretmen (Kur'an-ı Kerim): 10 kişi
  • Öğretmen (Arapça): 10 kişi
  • Öğretmen (Temel İslam Bilimleri): 10 kişi
  • Öğretmen (PDR): 5 kişi

Diyanet Öğretmen Alımı

KPSS Şartı Aranmayacak!

Bu alımın en dikkat çekici özelliği, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) şartı aranmamasıdır. Bu sayede, alanında uzman ancak KPSS puanı olmayan veya yeterli puana sahip olmayan adaylar da başvuru yapabilecek.

Başvuru Şartları Nedir?

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinin (A) bendindeki genel şartları taşımak,

2. Başkanlık teşkilatında halen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/A maddesine göre çalışıyor olmak,

3. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 5 inci maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak, (Dini Yükseköğrenim şartı aranan ünvanlar için)

4. Üniversitelerin yukarıdaki tabloda belirtilen lisans bölümlerinden veya bu bölümlere eş değerliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edilmiş bölümlerden mezun olmak,

5. Başkanlık teşkilatında en az 2 (iki) yıl görev yapmış olmak,

6. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin “Eşdeğer kadrolar” başlıklı 44 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde sayılan beşinci kademe ve üstü ünvanlarda çalışıyor olmak veya bu ünvanlarda müktesebi bulunmak,

7. Halen öğretmen ünvanında çalışıyor olmamak veya bu ünvanda müktesebi bulunmamak,

8. Erkek olmak.

Özel Şartlar Ne Olacak?

Diyanet Öğretmen Özel Şartları

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Başvurular, 20 Mayıs - 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetim Sistemi (DİBBYS) üzerinden https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav adresi aracılığıyla yapılacaktır. Adayların, başvuru formunu eksiksiz doldurmaları ve gerekli belgeleri sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

İLANIN TAM METNİ BURADA