Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımı ilanı yayımlandı. Az Önce Diyanet İşleri Başkanlığından gelmiş olan duyuruya göre Başkanlık bünyesine Kurum İçi personel alımı yapacak. Alımlar Taşra teşkilatına yapılacak olup toplamda 500 kişilik kadro için atama yapılacak. 

Söz konusu atamaya katılcak adaylardan aranan nitelikler ve başvuru tarihlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Kontenjan Detayları Nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı 500 kişilik personel alımı ilanı ile Kurum içi olmak üzere ,

  • 250 İmam Hatip,
  • 250 Müezzin Kayyım, 

alımı yapılacak.

Başvuru İçin Adaylardan Aranan Nitelikler Nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak. Ayrıca Özel olarak ise,

  • Diyanet Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin ortak niteliklerini sağlıyor olmak,
  • Memuriyette adaylığı kalkmış olmak,
  • Diyanet bünyesine hala memur kanunu kapsamında çalışıyor olmak,
  • Diyanet işleri başkanlığı tarafından 2020, 2021 ve 2022 yıllarında yapılan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı’nın (MBSTS) herhangi birinden en az 50 (elli) puan almış olmak,
  • Başvuru yapacağı unvanda halen çalışıyor olmamak ya da müktesebi bulunmamak,

Ayrıca pozisyonuna göre özel olarak ise,

İmam-hatip için:  İmam hatip lisesi veya üstü dini öğrenim mezunu olmak ve İmam-hatiplik yapmaya mani bir engeli bulunmamak.

 Müezzin-kayyım için: Lise veya dengi okul mezunu olmak, Müezzin-kayyımlık yapmaya mani bir engeli bulunmamak ve Hafız olmak (İmam hatip lisesi mezunları için bu şart aranmaz).

Başvurular Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımı başvurusu 28 Kasım 2022 tarihi ile başlayacak olup en geç 8 Aralık 2022 tarihine kadar başvuruların gerçekleştirilmesi gereklidir. Başvurular sadece DİBBYS Programı üzerinden “https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav” adresi aracılığıyla yapılacaktır.

İLANIN TAM METNİ