Dışişleri Bakanlığı memur alımı yapıyor. Az Önce gelen ilana göre Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere Merkez Teşkilatında istihdam edilmek üzere memur alımı yapılacağı aktarıldı. Peki adaylardan aranan şartlar ve başvuru bilgisi nedir? Detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Başvurular Başladı!

Dışişleri Bakanlığı memur alımı için başvuru ekranı açıldı. Bu kapsamda başvurular sadece Elektronik ortamda yapılacak.

Başvuru Tarihleri: 11 - 25 Mart 2024

Başvuru Adresi: https://www.turkiye.gov.tr/avrupa-birligi-kariyer-kapisi-kamu-ise-alim

Kontenjan Bilgisi Nedir?

Dışişleri Bakanlığı memur alımı Avrupa Birliği İşleri Uzmanlığı Yönetmeliği kapsamında merkez teşkilatında Genel İdare Hizmetleri Sınıfı 8. dereceli kadroda görev yapmak üzere öğrenim dalları itibariyle kadro dağılımı TABLO-I’de gösterilen toplam 7 (yedi) adet Avrupa Birliği İşleri Uzman Yardımcısı alınacaktır.

Başvuru İçin Adaylardan Hangi Şartlar Aranacak?

Bakanlığın memur alımı için genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak. Buna göre özel olarak ise, Eğitim, KPSS, YDS şartı aranacak.

KPSS Şartı Nedir?

2022 veya 2023 yıllarında yapılan KPSS'den P-3, P-14, P-19, P-24, P-29, P-34, P-39 puan türlerinnin herhangi birinden en az 80 puan almış olmak şartı aranacak.

Yaş Şartı Nedir?

Sınavın yapılacağı yılın ocak ayının birinci günü (1 Ocak 2024) itibariyle otuz beş (35) yaşını doldurmamış olmak (1 Ocak 1989 ve sonrası doğanlar)

Eğitim Şartı:

En az dört yıllık lisans eğitimi veren siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadî ve idarî bilimler fakülteleri ile fakültelerin Avrupa Birliği bölümü ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yabancı fakültelerden mezun olmak.

YDS Şartı:

Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavından (YDS) İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinden birinde en az (B) düzeyinde puan almış olmak veya buna denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak

İLANIN TAM METNİ

Editör: Erhan İmamoğlu