Dışişleri Bakanlığı Memur Alımı ilanı yayımladı. Az Önce Bakanlık Resmi İnternet adresi üzerinde yayımlanmış olan ilanlara göre farklı Ülkelerde bulunan Başkonsolosluklarına KPSS siz Memur Alımı yapacak. Adaylar başvurularını bazı nitelikler doğrultusunda gerçekleştirecekler. Bu kapsamda yayımlanan ilanlar için kontenjan dağılımı haberde.

Kontenjan Dağılımı Nedir?

  • Yunanistan Atina-Pire Başkonsolosluğu 1 Sekreter,
  • İskoçya Edinburg Başkonsolosluğu 2 Sekreter,
  • Çin Pekin Büyükelçiliği 1 Sekreter,
  • Almanya Hamburg Başkonsolosluğu 1 Sekreter,

Başvuru İçin Adaylardan Aranan Şartlar Nelerdir?

Dışişleri Bakanlığı memur alımı için adaylardan genel olarak " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak veya askerlik ile ilgisi olmamak " gibi şartlar aranacak.

KPSS Şartı Aranmayacak!

Alımların Yurtdışı kapsamında yapılması ile birlikte adaylardan herhangi bir KPSS Şartı aranmayacaktır. Bu yönde değerlendirmeler Sınav ile yapılacaktır.

Yaş Şartı Nedir?

Adayların öncelikle 18 Yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Öte yandan ilanına göre 41 veya 46 yaşından gün almamış olmak şartı aranacak.

Eğitim Şartı:

En az lise veya dengi okulları ile bu okullarla eşdeğer olduğu Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış yabancı okullardan mezun olmak.

Yabancı Dil Şartı:

Alım yapılacak ülkeye göre Çok iyi derecede Türkçe biliyor olmak ve İlgili Ülkenin dilini biliyor olmak gereklidir.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Bakanlık Memur alımı için başvuru süreci başlamış olup en geç 30 Eylül 2023 tarihine kadar başvuruların yapılmış olması gereklidir. başvuru bilgilerini ve Sınav tarihlerini aşağıdaki bağlantılar üzerinden inceleyebilirsiniz.

İLANLARIN TAM METİNLERİ:

Yunanistan Atina-Pire Başkonsolosluğu İlanın Tam Metni

İskoçya Edinburg Başkonsolosluğu İlanın Tam Metni

Çin Pekin Büyükelçiliği İlanın Tam Metni

Almanya Hamburg Başkonsolosluğu İlanın Tam Metni