Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 29 Nisan 2024 tarihi ile gelmiş olan duyuruya göre Gençlere verilen Destel Kredisi hakkında başvuruların devam ettiğini ve son başvuru bilgilerini paylaştı.

Gençlere evlilik desteği kapsamında sunulan faizsiz krediye 6 Şubat 2023 depremlerinden etkilenen 5 pilot ilden 7 bin 888 çift başvurdu. Başvurular 15 Şubat'ta başladı ve en çok Hatay'dan ilgi gördü.

Evlenecek Gençlerin Desteklenmesi Projesi ile evlenmeyi planlayan çiftlere ekonomik, psikolojik ve sosyal destekler sunularak evliliklerinin daha sağlam bir temele oturması hedefleniyor.

Programa katılma şartları:

  • Eşlerden birinin 6 Şubat 2023 depreminde ve başvuru anında Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya veya Gaziantep'in Nurdağı veya İslahiye ilçelerinden birinde ikamet ediyor olması ve başvurunun burada ikamet eden kişi tarafından yapılması gerekiyor.
  • Adayların 18-29 yaş arasında olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor.
  • Depremden etkilenen 11 il dışında taşınmaz sahibi veya hissedarı olmamaları gerekiyor.
  • Son 6 aylık gelir toplamı ortalaması ve son aya ait gelirleri toplamının 2 asgari ücretten fazla olmaması gerekiyor.
  • Adayların Bakanlığın evlilik öncesi ve sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmesi gerekiyor.
  • Başvuracak kişilerin, affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, bunların kullanılmasını kolaylaştırma, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak suçlarından hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı bulunmaması gerekiyor.

Proje Kapsamında Sunulan Destekler Nelerdir?

  • 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz, 150.000 TL tutarında faizsiz kredi desteği
  • Evlilik öncesi ve sonrası eğitim ve danışmanlık hizmetleri

Pilot Uygulama Nerede Gerçekleştirilecek?

Projenin pilot uygulaması Adıyaman, Gaziantep (Sadece İslahiye ve Nurdağı ilçeleri), Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde gerçekleştirilecektir.

Başvurular Nasıl Yapılır?

Başvurular 15 Şubat 2024 tarihi itibarıyla www.aile.gov.tr adresi üzerinden alınmaya başlanmıştır. Detaylı bilgi almak ve projeye başvuru yapmak için linke tıklayabilirsiniz.