AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, Türkiye'deki nüfus artışının yavaşlaması üzerine bir dizi tedbir görüşüldü. Toplantıda, özellikle doğum parasının güncellenmesi ve üç çocuklu ailelere asgari ücret kadar, yani 17 bin lira bakım desteği verilmesi gibi konular ön plana çıktı.

Doğurganlık Oranındaki Düşüş ve Alınacak Önlemler

Türkiye’de 1965 yılında 7 olan doğurganlık hızının, 2023’te 1,51’e düşmesi, Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında doğurganlık hızında ilk kez ortalamanın altına inmesi ile AK Parti, doğum oranını artırmayı öncelikli hedefi olarak belirledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ve yaklaşık 3 saat süren MYK toplantısında, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Türkiye’nin nüfus dinamikleri ve doğurganlık haritası üzerine bir sunum yaptı.

Çocuk Bakım Hizmetleri ve Maddi Destekler

Dünyada uygulanan farklı politika setlerine bakıldığında, tek seferlik maddi çocuk teşviklerinin çocuk sahibi olma kararını çok fazla etkilemediği, en başarılı sonuçların kamu destekli çocuk bakım hizmetlerinden alındığı belirtildi. Bu doğrultuda, Türkiye'de de benzer adımlar atılması planlanıyor.

Kadın Kolları Başkanlığı'nın Önerileri

AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı'nın doğum hızını artırmak için sunduğu bazı öneriler şöyle:

  • Tüp Bebek Tedavisi: Devlet desteği için öngörülen yaş sınırının 40’tan 45’e çıkarılması.
  • Anne Dostu Hastaneler: Devlet hastanelerinde doğum yapmayı cazip hale getirerek, doğumun ekonomik ve psikolojik yükünü düşürmek.
  • Çalışma Hakları: Doğum izinlerinden sonra annelere, çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilmesi.
  • Bakım Desteği: Üç ve üstü çocuk sahibi olan ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilmesi.
  • Bez ve Mama Yardımı: Yenidoğan çocuklar için iki yıl süreyle bez ve mama yardımı yapılması.
  • Vergi İndirimleri: İki ve üstü çocuğu olan ailelere, araç ve konut alımı başta olmak üzere kademeli olarak vergi indirimleri ve avantajlar sunulması.
  • Aile ve Gençlik Fonu: Kapsamı genişletilerek çocuk teşvikleri için de kullanılabilmesi.
  • Doğum Parası Güncellemesi: 1’inci çocuğa 300 TL, 2’nci çocuğa 400 TL, 3 ve üzeri çocuğa 600 TL olarak verilen doğum parasının güncellenmesi.