Her ne kadar adını sıklıkla duymamış olsak da özellikle yatılı okulda kalan öğrencilerin, ailelerinin ve birçok öğretmenin bildiği bir öğretmenlik branşı olan belletmen öğretmen, terim anlamı olarak öğrencilerin okul dışındaki zamanda ders çalışmalarını kontrol eden ve onlara gözetmenlik yapan öğretmen anlamına gelmektedir. Bu noktada ilgili terim anlamına devlet ve özel okul yurtlarında yatılı olarak kalan öğrencilere gözetmenlik yapan öğretmenler girmektedir. Yatılı olarak eğitim ve öğretim gören öğrencilerin, yurda geldikten sonra ders çalışmalarını ve diğer günlük yaşamlarında herhangi bir tehlikeye karşı gözetmenlik yapan öğretmenlere belletmen öğrenme adı verilmektedir. Peki belletmen öğretmen olmak için hangi şartlara sahip olmak gerekir, maaşları ne kadardır, işte detaylar.

Belletmen Öğretmen Olma Şartları

Belletmen öğretmen olmak isteyen adayların öncelikle sağlaması gereken birtakım şartlar bulunmakta olup bunlardan ilki herhangi bir alanda hali hazırda öğretmen olarak görev almaktır. Branşı fark etmeksizin öğretmen olanlar belletmen öğretmen olmak için başvuru yapabilmektedir. Hem özel sektör kurumları hem de kamu kurumlarına ait yurtlarda belletmen öğretmen olmak için başvuruda bulunmak yeterlidir.

Belletmen Öğretmen Ne iş Yapar?

Belletmen öğretmen olarak görev yapanlar gene olarak öğrencilerin belirli bir takvime göre derslerini çalışmasını sağlamak, ilgili branşta ve alanda derslerinde ve sorularında onlara yardımcı olmak, öğrencilerin yemek saati başta olmak üzere diğer rutinlere uyulmasını sağlamak, ilgili yurtta ve koğuşta huzur ve asayişi sağlamak, öğrencinin sağlık durumunu kontrol etmek ve gerektiğinde hastaneye refakat etmek, öğrencilerin uyku düzenini takip etmek başta olmak üzere birçok özel görevi de bulunmaktadır.

Belletmen Öğretmen Maaşları

Belletmen öğretmen olarak görev yapanlar hem özel okul yurtlarında hem de kamu yurtlarında öğretmenlik görevlerine ek olarak maaşına eklenmektedir. Buna göre 2020 yılı itibari ile ödenen ek ödeme tutarı ise en az 500 TL’den başlamaktadır. Kalınan gece sayısına, görev saatine ve diğer faktörlere bağlı olarak artış gösterebilmektedir. Genel itibari ile belirli bir rakam olmamakla birlikte ödenen asgari tutar da ifade edilen rakamdan başlamakta ve kuruma göre değişebilmektedir.