Kamuya Memur alımı için tercih kılavuzu yayımlandı. ÖSYM tarafından 2023/1 Kapsamında yayımlanmış olan Tercih kılavuzuna göre 3 Bakanlık bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere farklı kadrolarda memur alımı yapacaklarını bildirdi. Bu kapsamda yaymlanmış olan ilanlar ile Lise mezunu memur alımı, Ön Lisans mezunu memur alımı ve Lisans mezunu memur alımı gerçekleştirilecektir. Peki memur alımı kadroları nelerdir?

Memur Alımı Yapacak Bakanlıklar ve Mezuniyete Göre Kontenjan Dağılımı:

Lise Mezunu Kontenjanları:

Dışişleri Bakanlığı: 2 Teknisyen,

Ön Lisans Mezunu Kontenjanları:

Dışişleri Bakanlığı: 2 Şoför,

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: 5 Tekniker, 17 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni

Lisans Mezunu Kontenjanları:

Dışişleri Bakanlığı: 3 Avukat, 10 Bilgisayar İşletmeni,

Hazine ve Maliye Bakanlığı: 20 Hazine Avukatı,

Tercih İşlemleri Devam Ediyor!

KPSS 2023/1 ile yayımlanmış olan Tercih kılavuzuna göre tercihler hala devam ediyor. Başvuru şartlarını sağlayan adaylar tercihlerini ÖSYM üzerinden en geç 13 Temmuz 2023 tarihine kadar gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tercihte bulunmak isteyen adaylar aşağıdaki bağlantıyı kullanarak tercih yapabilirler.

TERCİH KILAVUZU BURADA

Kimler Tercih Yapabilecek?

Söz konusu 3 Bakanlık tarafından gelmiş olan Tercih kılavuzu ile memur alımı için adaylardan genel olarak " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak " gibi şartlar aranacak. Aynı zamanda adayların 18 yaşını tamamlamış olmaları ve Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlı veya emekli aylığı almıyor olmaları gerekmektedir.

Ayrıca 2022 yılında yapılan KPSS'den Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden puan almış olmak şartı aranacaktır.

Editör: TE Bilisim