Ülkemizde en çok tercih edilen mesleklerden olan bekçi alımları için son gelişmeleri sizlerle paylaşacağız. Bekçi olma hayali ile yola çıkan binlerce kişiyi ilgilendiren bilgileri sizlere aktaracağız.

2020 yılının bitmesi ve 2021 yılına girilmesi ile birlikte Kamuda göre yapmak isteyen milyonlarca adaylar içerisinden olan Bekçilik adayları yeni alım yapılmasını bekliyor. 2020 yılında kontenjan sayısının az olması sebebi ile 2021 yılında en az 11 bin bekçi alımı bekleniyor. Peki 2021 Bekçi Alımı şartları nedir? Başvurular ne zaman başlayacak? Bekçi alımı için son gelişmeler nelerdir? Tüm bu detayları siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

11 BİN BEKÇİ ALIMI İLANI BEKLENİYOR!

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olan Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılacak olan bekçi alımları için adaylar en az 11 bin Bekçi Alımı bekliyor. 2020 yılında bekçi alımının sadece 400 kişilik kontenjan ile sadece İstanbul ilinde alım yapılmıştı. Buna dayanarak adaylar Türkiye Geneli alım ilanı ve en az 11 bin kişilik kontenjan bekliyor.

HANGİ İLLERDE ALIM YAPILACAK?

Geçtiğimiz yıllarda yapılan alımlarda Türkiye geneli bir çok ilde alım yapılmıştı. Ancak 2020 yılında sadece 400 kişilik kadro ile İstanbul ilinde alım yapıldı. 2021 yılı için ise Türkiye Geneli alım beklenmektedir.

MEZUNİYET, YAŞ VE ASKERLİK NİTELİKLERİ MERAK EDLİYOR!

EGM Bekçi alımı için adayların en çok merak ettiği konulardan biriside mezuniyet, Yaş ve Askerlik şartlarıdır. Bu kapsamda bekçi alımları en az lise mezunu olan ve en az 167 cm boyunda olan adaylardan yapılacak. Ayrıca önemli niteliklerden biriside adayların Askerliğini yapmış olmaları gereklidir. İşte tüm şartlar haberimizin devamında.

YAŞ ŞARTI ESNETİLECEK Mİ?

Bekçi olma yolunda ilerleyen adaylar özellikle yaş şarının esnetilmesini bekliyor. 31 olan yaş sınırı 35 olmasını isteyen adaylar müjdeyi 2021 yılı Bekçi alımları için beklemektedirler.  

Ancak şöyle bir gerçek varmı malesef Polis Akademisinden yaş şartının esnetilmesi beklenmiyor. Daha önce 30 olan yaş şartı 31 e esnetilmiş ve tekrar bir esnetilme yapılması beklenmiyor.

BEKÇİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • En az 167 cm boyunda olmak,
 • Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak.
 • Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak,
 • Askerlik ödevini bitirmiş olmak,
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,
 • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
 • Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,
 • Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

BEKÇİ ALIMI İLANI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bekçi alımı için 2020 faaliyetleri için Polis Akademisi başkanlığı 15 Şubat 2021 tarihinde sınav sonuçları duyurusu yapmıştı. Sonrasında Ülkemizde artan pandemi ve şu anda sokağa çıkma kısıtlaması ile birlikte tüm sınavlar ve alımların bir çoğu ertelendi. Adaylar bekçi alımı ilanını biraz daha bekleyecekler gibi gözükmektedir. tahmini olarak temmuz ayında beklenen ilan için İçişleri Bakanlığı herhangi bir açıklamada bulunmadı.

GELECEK YENİ AÇIKLAMA VE İLANLARDAN HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA UYGULAMASINI İNDİRİNİZ. AYRICA BURAYA TIKLAYARAK DİĞER BEKÇİ ALIMI BEKLEYEN ADAYLARA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

Editör: TE Bilisim