Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan önemli bir kararla, 15 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla tüm akaryakıt istasyonlarında aynı tür akaryakıt için fiyat farkı uygulamasına son verildi. Bu uygulamaya göre, 95 oktan benzin ve dizel gibi temel akaryakıt türlerinin yanı sıra, "ultra force", "power", "fuelsave", "VMax" ve "VPro" gibi farklı isimlerle satılan ürünler de aynı fiyattan satılacak.

Yeni Uygulamanın Amacı Nedir?

  • Tüketiciler nezdindeki belirsizlikleri ortadan kaldırmak
  • Dağıtıcı ve bayilerin operasyonlarında kolaylık sağlamak

Tüketicilerde Oluşan Belirsizlikleri Gidermek ve Sektörde Şeffaflığı Artırmak

EPDK'nın açıklamasına göre, bu kararın amacı, tüketiciler nezdindeki belirsizlikleri ortadan kaldırmak ve dağıtıcı ve bayilerin operasyonlarında kolaylık sağlamaktır. Açıklamada ayrıca, Türkiye'de yaklaşık 13 bin akaryakıt bayisinin en yüksek hizmet ve kalite standartlarıyla faaliyet gösterdiği ve Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile aralıksız kalite kontrolünün yapıldığı da vurgulandı.

Katkı Maddeleri Hakkında Bilgilendirme

EPDK, dağıtıcı lisansı sahiplerinin akaryakıtların özelliklerini iyileştirmeye yönelik katkı maddelerini ürüne ekleyebileceğini de hatırlattı. Bu işlem için kullanılacak katkı maddelerine ilişkin dağıtıcı lisansı sahiplerinin EPDK'yi bilgilendirme ve gerekli izinleri alma yükümlülüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı da kaydedildi.

15 Mayıs 2024 Güncel Akaryakıt Fiyatları:

Şehir Benzin Fiyatı (TL) Motorin Fiyatı (TL)
İstanbul 42,60 40,14
Ankara 43,61 41,18
İzmir 43,89 41,43