Türk Silahlı Kuvvetleri 2023 yılı Askeri Personel alımı yapıyor. Kuvvet Komutanlıkları Astsubay Alımı için geçtiğimiz günlerde yayımladığı duyuru ile HKK, DKK ve KKK bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 2248 Astsubay alımı yapılacağını bildirmişti. Bu kapsamda 2023 yılı Astsubay alımı için Başvuruların sona eriyor olması ile birlikte sonuçlar bekleniyor. Peki KPSS Taban Puan ataması kaç olacak? Sonuçlar ne zaman Açıklanacak? Değerlendirmeler Nasıl Yapılacak? Detayları sizlerle paylaşıyoruz.

2248 Astsubay Alımı Kontenjan Dağılımı:

Kuvvet Komutanlıklarına farklı alanlarda istihdam edilmek üzere toplamda 2248 Astsubay Alımı gerçekleştirilecek. Buna göre Kuvvet Komutanlığına göre kontenjan dağılımı:

  • Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1384 Astsubay,
  • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 474 Astsubay,
  • Hava Kuvvetleri Komutanlığı 390 Astsubay,

Başvurular Sona Eriyor!

TSK Astsubay alımı başvurusu 7 kasım 2023 tarihi ile başlamış olup en geç 27 Kasım 2023 tarihine kadar yapılmış olması gereklidir. Başvuru yapmak isteyen adaylar başvurularını sadece MSB PERTEM üzerinde yapacak. Detaylı kontenjan dağılımı ve başvuru şartlarına ulaşmak isteyen adaylar aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirler.

İLGİLİ HABER: https://www.isinolsa.com/askeri-personel-alimi/tsk-2023-yili-dis-kaynaktan-2248-astsubay-alimi-ilani-hkk-dkk-h45450.html

Başvuru Değerlendirmesi ve Seçim Faaliyet Aşamaları Nasıl Yapılacak?

Seçim aşamalarına çağrı yapılacak adayların azami yüzde 20’si KPSS P3 lisans puanına, yüzde 80’i KPSS P93 ön lisans puanına [başvuru şartlarını (KPSS 60 puan dahil) taşıyan şehit ve gazi eş ve çocukları, KPSS/Genel Kültür Sınavı puanlarına yüzde 10 ilave edilmek suretiyle bulunacak puana] göre çağrılacaktır. Yeterli aday olmaması durumunda yüzdelik dilimler dikkate alınmaksızın çağrı yapılabilecektir.

Ön inceleme sonucunda başvurusu kabul edilen adaylar arasından ikinci seçim aşaması faaliyetlerine çağrılacaklar; aday tercihleri, ilgili KPSS/Genel Kültür Sınavı puanları, kontenjanlar ve ihtiyaç duyulan aday sayısı dikkate alınarak belirlenecektir. Kontenjanın en fazla 10 katı aday sınavlara çağrılacaktır. En düşük puanlı adayın puanı “Baraj Puanı” olacaktır. Son sırada bulunan aday ile aynı puana sahip diğer adaylara da çağrı yapılacaktır. Başvurusu kabul edilenlerin, seçim aşamaları faaliyetlerinin icra edileceği tarihler ile isim listeleri https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır. Seçim aşamalarında ulaşım ve kalacak yer ihtiyacının karşılanması sorumluluğu adayların kendisine aittir.

Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvet Komutanlıklarına Astsubay alımı için başvurular 27 Kasım 2023 tarihinde sona erecek olup sonuçların Açıklanması bekleniyor. Başvuru sonuçları hakkında herhangi bir açıklama yapmayan MSB ilerleyen tarihlerde sonuçları duyuracaktır. Bu kapsamda İşin Olsa ekibi olarak yaptığımız araştırmalarda Başvuru sonuçlarının geçtiğimiz yıllarda geç açıklandığı görülmektedir. Bu kapsamda Sonuçların Aralık ortasında veya 2024 Ocak ayının ilk haftası açıklanması beklenmektedir.

SONUÇLARI BEKLEYEN ADAYLAR ADAYLAR İNSTAGRAMDA BULUŞTU. SENDE KATIL

İşin Olsa İnstagram >>>>> BURAYA

Seçim Aşaması Faaliyetleri Nelerdir?

a. Yabancı Dil Sınavı (Hv.K.K.lığı Uçak Bakım ve Hv.K.K.lığı Hava Savunma tercihi olanlar adaylar),

b. Genel Kültür Sınavı (Sadece Bando Tercihi olan adaylar),

c. Evrak Kontrol,

ç. Fiziki Değerlendirme,

d. Kişilik Değerlendirme Testi,

e. Fiziki Yeterlilik Testi (Spor),

f. Sağlık Kurulu Raporu İşlemleri,

g. Mülakat ( MSB tarafından bilahare ilan edilecek bir tarihte yapılacaktır.),

2023 Astsubay Alımları KPSS Taban Puan Kaç İle Kapatır!

Türk Silahlı Kuvvetleri Astsubay alımlarında başvuru için Taban olarak 60 puan şatı arıyordu. Bu kapsamda yapılacak olan başvurularda da En düşük Taban 60 puan ile kapatması beklenmektedir.

Geçmiş yıllarda yapılan Astsubay alımları için Kuvvet Komutanlığına göre Taban KPSS ler şöyledir:

TÜM ASKERİ PERSONEL ALIMI İLANLARINI ANINDA TAKİP ETMEK İÇİN BURAYI TAKİP ET

Editör: TE Bilisim