3 İlde Çevre Temizliği için TYP İlanları Yayınlandı!

3 ilde çevre temizliği için çalıştırılacak TYP personeli alımı gerçekleştirilecektir. Alımlarla ilgili kadro detayları ve başvuru koşullarını haberimizde derledik:

3 İlde Çevre Temizliği için TYP İlanları Yayınlandı!

Binlerce adayın yakından takip ettiği TYP ilanlarına ilişkin bir gelişme yaşandı. Buna göre İŞKUR üzerinden yayınlanan yeni ilanlarda çevre temizliği alanlarında olmak üzere 3 il genelinde TYP ile personel alımı yapılacağı açıklandı. Giresun, Ağrı ve Iğdır illerinde yapılacak olan alımlara ilişkin detaylar ve başvuru şartları ise haberimizin devamında yer alıyor.

TYP Çevre Temizliği

İŞKUR üzerinden yayınlanan TYP ilanında Giresun ili genelinde Görele, Alucra, Keşap, Piraziz, Bulancak, Yağlıdere, Çamoluk ilçeleri, Iğdır Aralık ve Ağrı Merkez ilçeleri özelinde TYP kapsamında çevre temizliği alında personel alımı yapılacağı açıklandı. Buna göre ilan numaraları ve alım yapacak olan kurumlara ilişkin bilgiler ise şu şekilde:

Başvuru Şartları

Toplum Yararına Program kapsamında başvuru yapmak isteyenlerin sağlaması gereken başvuru şartları arasında Kuruma kayıtlı işsiz olmak,18 yaşını tamamlamış olmak,Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç) şartları yer almaktadır.

TYP programlarına katılamayacak olanlar ise şu şekilde açıklanmıştır.” İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.”

TYP programlarından ikinci kez yararlanmak için ise 9 ay bittikten sonra 3 ay bekleyerek yeni bir programa başvurmak mümkün olmaktadır.

Başvuru Şekli

İlgili TYP programlarına başvuru yapmak isteyen adayların ilana göre değişmeklebirlikte1 Eylül 2020 tarihi ile 7 Eylül 2020 tarihleri arasına başvurularınıhttps://esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx üzerinden gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Başvurularda adayların başvuru yapabileceği il ve ilçeler belirtilmiş olup ilanın yayınlandığı illerde ikamet edenler başvuru yapabilecektir.

TYP MEB İlanları Ne Zaman Yayınlanacak?

Binlerce kişi MEB tarafından yayınlanacak olan genel TYP alımlarını bekliyor. Konuya ilişkin olarak ise okulların ertelenmesine bağlı olarak alımlar da ertelenmiş bulunuyor.

Yapılan açıklamada “Toplum Yararına Toplumu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı resmi okulların temizliği ve güvenliği müracaatları, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve MEB'in 12 Ağustos tarihinde aldığı karar üzerine MEB'na bağlık okulların açılış tarihleri 21 Eylül 2020'ye ertelenmiştir” ifadelerine yer verilmişti.

YORUM EKLE