SPK 40 Memur Alımı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Sınav Konuları Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 40 Memur Alımı Yapacak. Başvurular sona erdi. Peki sonuçlar ne zaman? Sınav konuları nedir? İşte detaylar

SPK 40 Memur Alımı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Sınav Konuları Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu 2021 yılı için memur alımı yapacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde yayımlanmış olan memur alımı ilanına göre SPK bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere İstanbul Temsilciliğinde görevlendirecek 40 kişilik boşluk ile 30 Uzman Yardımcısı ve 10 Uzman Hukukçu alımı yapılacağını bildirmişti. Online başvurular sona erdi. Şahsen başvurular ise 18 Mayıs 2021 tarihinde sona eriyor. 

Adyalar şimdiden sınav değerlendirmesini ve başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladılar. Bu kapsamda değerlendirmeler adayların KPSS Puanı ele alınarak yapılacak.

BAŞVURU DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILACAK?

Adayların online başvuruları 27 Nisan  - 11 Mayıs 2021 tarihleri arasında alınmıştı. Adaylar sonrasında istenen belgelerle 18 Mayıs 2021 tarihine kadar şahsen başvuruda bulundu. Bu kapsamda adayların sınav için başvuru değerlendirmeleri Sınav komisyonunca değerlendirilecektir.

BAŞVURU SONUÇLARININ DUYURULMASI:

Sınav Komisyonunca değerlendirildikten sonra yarışma sınavına katılabileceklerin isimleri ile sınav başlama saati, Kurulun www.spk.gov.tr internet adresi üzerinden ilan edilir.

Başvuruların 18 Mayıs 2021 tarihi ile sona ermesinin ardından sonuçların Haziran ayına kadar duyurulması bekleniyor.

SINAV KONULARI:

Giriş sınavı, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalıdır.  Yazılı mesleki sınav aşağıdaki gruplara giren konulardan yapılacaktır:

a) 30 adet Uzman Yardımcısı kadrosu için;

 • İktisat: Makro ve Mikro İktisat, Para, Banka, Dış Ticaret, Planlama, İşletme İktisadı.
 • Hukuk: Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, Medeni Hukuk, İcra ve İflas Hukuku, Ceza Hukukunun Genel Esasları.
 • Maliye: Kamu Gelirleri, Kamu Harcamaları, Bütçe, Kamu Kredisi, Maliye Politikası.
 • Muhasebe: Genel Muhasebe, Mali Tahlil.
 • Genel Matematik, İstatistik ve Ticari Hesap: Genel Bilgiler.
 • Yabancı Dil: İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinden bir metnin Türkçe'ye çevrilmesi ve Türkçe bir metnin, İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinden birine çevrilmesi.

b) 10 adet Uzman Hukukçu Yardımcısı kadrosu için;

 • Özel Hukuk: Ticaret Hukuku (Ticari işletme, ticaret şirketleri ve kıymetli evrak), Borçlar Hukuku (Genel hükümler ve özel borç ilişkileri), Medeni Hukuk (Başlangıç hükümleri, kişiler hukuku ve eşya hukuku),
 • Kamu Hukuku: İdare Hukuku, Ceza Hukuku (Genel hükümler ve özel hükümler),
 • Takip ve Usul Hukuku; Medeni Usul, Ceza Usul, İcra ve İflas Hukuku, İdari Yargılama Hukuku,
 • Genel Konular: İktisat, Maliye,
 • Yabancı Dil: İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinden bir metnin Türkçe’ye çevrilmesi ve Türkçe bir metnin, İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinden birine çevrilmesi,

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2021, 01:14
YORUM EKLE