Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı Yeniden Atama Kurası İlanı Yayımlandı

Az önce gelmiş olan duyuruya göre Sağlık Bakanlığı 2019 yılı 3. Dönem ve 65-72 yaş ilk defa ve yeniden atamam kurası ilanı yayımlandı.

Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı Yeniden Atama Kurası İlanı Yayımlandı

Devlet Personel Başkanlığı resmi internet sayfası üzerinde az önce 22 Ekim 2019 tarihinde gelmiş olan ilana göre Sağlık Bakanlığı atama kurası ilanı yayımladı.

Sağlık bakanlığı bu yönde iki farklı duyuru yaparak atama kurası metinlerini yayımladı. Bu kapsamda ilk gelen duyuruya göre 2019 yılı 65-72 yaş yeniden atama kurası ilanı ve 2019 yılı 3. Dönem ilk defa ve yeniden atama kurası ilanı geldi. Adayların ilgili kuralara başvuru yapabilmeleri için gereken şartları taşıyor olmaları gerekmektedir.

2019 YILI 3. DÖNEM İLK DEFA VE YENİDEN ATAMA KURASI ŞARTLARI:

 • Adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımaları gerekmektedir.
 • Bakanlık ve Bağlı Kuruluşları ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında 657 sayılı Kanunun 4/A maddesine tabi Devlet memuru olarak çalışanlar dışındaki diğer statülerde görev yapan eczacı, diş tabibi ve uzman diş tabipleri,
 • İlk defa veya yeniden atanmak isteyen ve 3359 sayılı Kanun gereği Devlet Hizmeti Yükümlülüğü bulunmayan tabip ve uzman tabipler,
 • Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Kanuna tabi Devlet memuru olarak çalışanlar dışındaki diğer 2 statülerde görev yapan ve kura son başvuru tarihi itibariyle Devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamış olan tabip ve uzman tabipler,
 • Kura son başvuru tarihine kadar mezun olmuş ve en geç 30 Ekim 2019 Çarşamba günü saat 18:00’e kadar Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından diploma uzmanlık tescilleri yapılmış olan uzman (TUTG) ve uzman diş tabipleri,
 • Kura son başvuru tarihine kadar mezun olmuş diş tabibi ve eczacılar (T.C. Sağlık Bakanlığının diploma tescilleri ile ilgili hizmet veren bilgi bankasında (//sbu2.saglik.gov.tr/drbilgi/) başvuru yapılan unvanda mezuniyetlerinin tescil edildiğine dair kaydı olmayan diş tabibi ve eczacılar; tercih formu ile birlikte mezun olduklarını gösteren geçici mezuniyet belgesi veya diplomanın fotokopisini göndermeleri, ayrıca yurtdışı diplomasına sahip olanların denklik belgelerini göndermeleri gerekmektedir.)
 • 5335 sayılı Kanun’un 30 uncu maddesi, 5947 sayılı Kanun’un 18 inci maddesi kapsamında, emekli olan tabip ve uzman tabipler bu kuraya Bakanlığımız ve Bağlı Kuruluş kadrolarını tercih ederek başvurabilirler. Bakanlığımız dışındaki kurumlara yerleşen emekli (tabip ve uzman tabiplerin) atamaları gerçekleştirilmeyecektir.
 • Belgeleri eksik olan, ilan metninde belirtilen süre içerisinde başvurmayan, başvuru formu imzasız olan, evrakları belirtilen süre içerisinde Bakanlığımıza ulaşmayanlar, yanlış müracaatta bulunan, PBS üzerinden başvurusunu kesinleştirmeyenlerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

2019 YILI 65-72 YAŞ YENİDEN ATAMA KURASI ŞARTLARI:

 • Adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımaları gerekmektedir.
 • Kura tarihi itibariyle 65 yaşını doldurmuş ve 72 yaşından gün almamış olup daha önce Sağlık Bakanlığı veya bağlı kuruluşlarında çalışmış olan tabip ve uzman tabipler, (65 yaşını doldurmayan hekimler ilan edilen diğer açıktan atama kuralarına başvuru yapabilmektedirler.)
 • 65 yaşını doldurmuş olması nedeniyle resen emekli edilerek sözleşmeli aile hekimi olarak görevine devam eden tabip ve uzman tabipler bu kuraya başvurabileceklerdir.
 • Yukarıdaki şartları taşımayanların kura başvuruları kabul edilmeyecektir

BAŞVURULAR:

Sağlık Bakanlığı yeniden ve ilk defa atama Kura başvuruları Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden yapılacaktır. Başvurular  23 Ekim 2019 Çarşamba başlayacak olup en geç 30 Ekim 2019 Çarşamba saat 18:00 a kadar yapılması gereklidir.İlanların tam metinlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

65-72 Yaş ve Yeniden Atama Kurası İlenının Tam metni

2019 yılı 3. Dönem İlk Defa Yeniden atamam kurası İlanının Tam Metni

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2019, 11:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
muharrem ince
muharrem ince - 2 yıl Önce

sağlık bakanlığına 65 72 yaş arası atama yapılıyor biz normal vatandaşlara 35 yaş şartı aranıyor bunasıl sistem sayın devley büyüklerim bu konuya bie el atın bu memlekette 35 yaş şartı ve mezuniyet düzelmesi lazım yaş şartını yükseltin