Adalet Bakanlığı 2023 Yılı 1000 Hakim ve Savcı Adayı Alımı İlanı Yayımlandı!

Adalet Bakanlığı 1000 Memur Alımı ilanı yayımlandı. 2023 yılı için Söz verilen 1000 Hakim ve Savcı Adayı alımı ilanı az önce yayımlandı. Detaylar haberde.

Adalet Bakanlığı 2023 Yılı 1000 Hakim ve Savcı Adayı Alımı İlanı Yayımlandı!

Adalet Bakanlığı Memur Alımı İlanı yayımladı. Az Önce Bakanlık resmi İnternet adresi üzerinde yayımanmış olan duyuruya göre Adalet Bakanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 1000 Hakim ve Savcı Adayı alımı ilanı yayımlandı. Bu kapsamda 1000 Memur Alımı için müjdeyi Eylül başında veren Cumhurbaşkanı sözünde durarak ilgili Hakim ve Savcı Adayı alımı ilanını yayımladı. Peki konten jan bilgisi nedir? Kimler başvuru yapabilecek? detayları İşin Olsa ekibi olarak sizlerle paylaşıyoruz.

1000 Hakim ve Savcı Adayı Alımı Kontenjan Bilgisi Nedir?

-2023 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre Bakanlığa yazılı yarışma sınavı ve mülâkat ile 9-5 dereceli kadrolara;

1) 800 adlî yargı hâkim ve savcı yardımcısı,

2) 100 avukatlık mesleğinden adli yargı hâkim ve savcı yardımcısı,

3) 100 idari yargı hâkim yardımcısı,

Başvuru İçin Adaylardan Hangi Şartlar Aranacak?

2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununa göre hâkim ve savcı yardımcılığına atanacakların aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir

Hakim ve Savcı adayı alımları için Genel ve özel nitelikler aranmıyor. Buna göre genel olarak " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Askerliğini yapmış veya Askerlik ile ilgisi olmamak, Görevine engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Hâkimlik ve savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışlarda bulunmamış olmak" gibi şartlar aranacak.

Yaş Şartı Nedir?

Söz konusu alımlarda Yaş Şartı aranacak. Yazılı giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla hesaplama ile;

Adli yargı hâkim ve savcı yardımcılığı ile idari yargı hâkim yardımcılığı için 35 yaşını doldurmamış olmak, (doğum tarihi 01.01.1988 ve daha sonra olanlar sınavlara başvuru yapabileceklerdir)

- Avukatlık mesleğinden alınacak adlî yargı hâkim ve savcı yardımcılığı için 45 yaşını doldurmamış olmak, (doğum tarihi 01.01.1978 ve daha sonra olanlar sınava başvuru yapabileceklerdir)

Eğitim ve mezuniyet Belgesi Şartı:

Adlî yargı – Avukatlık adlî yargı hakim ve savcı yardımcıları için; hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,

İdarî yargı hâkim yardımcıları için; Hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye'de hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak, hukuk fakültesinden mezun olanlar dışından alınacak adaylar bakımından, her dönemde alınacak aday sayısının yüzde yirmisini geçmemek üzere, hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olmak.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Adalat Bakanlığı tarafından 4 Kasım 2023 tarihi ile yayımlanmış olan 1000 Hakim ve Savcı Adayı alımı için başvuru tarihleri açıklandı. Başvurular ÖSYM üzerinden alınacak olup bir yandan Başvuru tarihlerini kaçıran adaylar için de Geç Başvuru günü olacak.

Başvuru Tarihleri: 8 - 16 Kasım 2023

Başvuru Adresi: https://ais.osym.gov.tr

Geç Başvuru Tarihi: 21 Kasım 2023

BAŞVURU KILAVUZU

YORUM EKLE