2020 Yılı 1000 İcra Müdür Yardımcısı Alınacak! Şartlar Nedir? KPSS Var Mı?

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karara göre Adalet Bakanlığı 2020 yılı için 1000 İcra Müdür Yardımcısı alacak. Peki şartlar nedir? İlan ne zaman yayımlanacak?

2020 Yılı 1000 İcra Müdür Yardımcısı Alınacak! Şartlar Nedir? KPSS Var Mı?

Mart ayının son haftalarında Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 62 kamu kurumu tarafından 6 bin 219 memur alımı yapılacağı açıklanmıştı. Söz konusu karar Cmhurbaşkanı tarafından 2020/104 sayılı kararda tüm detaylar bildirildi. Bu kapsamda İcra Müdür Yardımcısı alımları Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak olup İcra Müdür Yardımcılığı giriş sınavı tüm aşamaları ÖSYM tarafından yönetilecektir.

KPSS ŞARTI VAR MI?

Adalet Bakanlığı İcra Müdürlür yardımcılığı alımı süreci Ölçme, Seçme ve Yerleştirme merkezi Başkanlığı tarafından yürütülmekte ancak adaylardan KPSS şartı aranmıyor. Bunun yerine adaylara İcra Müdür Yardımcılığı giriş sınavı uygulanıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Başvuranların icra müdür yardımcısı olarak atanabilmeleri için İcra Müdür ve Yardımcıları ile İcra Kâtiplerinin Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 3 üncü maddesinde belirtilen aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:

a) Türk vatandaşı olmak,

b) Yazılı sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle otuz beş yaşını doldurmamış olmak, 

c) Hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu, meslek yüksek okullarının adalet bölümü veya adalet meslek eğitimi ön lisans programı mezunu olmak, öğrenim yabancı ülkede yapılmış ise denklik belgesi almış olmak, d) Görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

e) Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,

f) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflâs, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,

g) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

h) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak şartı aranır.

CUMHURBAŞKANLIĞI 62 KURUMA ATAMA KARARI NEDİR?

BAŞVURULAR NE ZAMAN ALINACAK?

İcra Müdür yardımcısı alımları geçtiğimiz yıl Kasım ayında yapılmıştı. Başvurular 7-14 Kasım 2019 tarihleri arasında, elektronik ortamda ÖSYM tarafından alınmıştı. Bu kapsamda 2020 yılı İcra Müdür Yardımcısı alımları'da Kasım Aralık aylarında bekleniyordu ancak gerekirse alımlar daha erken yapılabilir. Ülkemizdeki COVİD-19 sebebi ile şu anda kamu alımları çok karışmış durumda. Bu sebeple virüsün devam etmesi nedeni ile alımlar daha erken bir tarihte veya daha geç bir tarihte yapılabilir.

İLAN YAYIMLANDIĞINDA ANINDA HABERDAR OLABİLMEK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİNİZ.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2020, 12:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şerife
Şerife - 3 yıl Önce

Yaş şartı esnetilsin 1000 lerce mağdur var

karslı
karslı @Şerife - 3 yıl Önce

ben de aynı durumdayım sesimizi duyuralım.

Hakan
Hakan - 3 yıl Önce

Her sene kurum içinden alınacak deniyordu geçen sene dışarıdan alım yapıldı . Gördük icra dairesinde çalışanların da ben olduğunu :) sınav açılsın bakalım

35
35 - 3 yıl Önce

otuz beş yaş sınırı olmasın

Ali
Ali - 3 yıl Önce

Kurum içinden alım olacak boşuna yazıp çizmişsiniz

Büşra köse
Büşra köse - 3 yıl Önce

İcra yardımcısı hangi yıllar kpssyi baz alacak?

Ali
Ali - 3 yıl Önce

Hakan kaç yıldır kurum dışında da alınıyor araştırdın mi kuyruk acın olmalı ki böyle yazıyorsun:D cahilce cahilce her yıl kurum içinden alınacak deniyormuş göreceğiz Cooming soon ;) buradaki yazdıklarını da umarım sana yuttururlar