Türkiye'de sosyal yardımlaşma ve dayanışma anlayışının en önemli temsilcilerinden biri olan Türk Kızılayı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olmak amacıyla çeşitli yardım programları yürütmektedir. Kızılay'ın sunmuş olduğu yardımlardan biri de para ve erzak yardımıdır. Ancak, bu yardımlardan nasıl faydalanılacağı ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgi sahibi olmayan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu makalede, Kızılay para ve erzak yardımı başvurusu yapma süreci ve başvurunun sonucunu sorgulama yöntemleri ele alınacaktır.

Kızılay Para ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay'a para ve erzak yardımı başvurusu yapmak isteyenler için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır:

Kızılay İl Temsilciliklerine Şahsen Başvuru: Her ilde bulunan Kızılay il temsilciliklerine bizzat giderek başvuru yapılabilir. Başvuru sürecinde gerekli belgelerin tamamlanması ve başvurunun ilgili yetkililere iletilmesi sağlanır.

ALO 168 Hattı: Kızılay'ın resmi iletişim hattı olan ALO 168'i arayarak başvuru yapmak mümkündür. Bu hattı arayanlar, başvurularını iletebilir ve gerekli yönlendirmeleri alabilirler. Ancak, başvurunun tamamlanması için ilgili Kızılay birimlerine başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Online Başvuru: Kızılay'ın resmi internet sitesi üzerinden online başvuru yapmak da mümkündür. İnternet üzerinden yapılan başvurular, ilgili birimlere iletilir ve başvuru sahiplerine dönüş sağlanır.

Başvuruların değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması süreci genellikle birkaç gün içinde tamamlanır. Başvuru sahipleri, başvurularının sonuçlarını öğrenmek için belirtilen yöntemleri kullanabilirler.

Kızılay Yardımları Kimlere Verilir?

Kızılay'ın yardımlarından faydalanabilecek kişiler geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Bunlar arasında yaşlılar, kadınlar, engelliler, kronik hastalar, yoksullar, işsizler, mülteciler/sığınmacılar, afetten etkilenenler, evsizler, yetim ya da öksüzler, sokakta yaşayanlar/çalışanlar, öğrenciler, gazi/şehit yakınları, sosyal dışlanmaya maruz kalmış kişiler, şiddet mağdurları, mevsimlik tarım işçileri ve madde bağımlıları gibi kesimler bulunmaktadır. Kızılay, yardım taleplerini bu gruplar arasında önceliklendirir ve ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatır.

Yapılan Bazı Yardımlar Nelerdir?

Kızılay kartı bağışları;

Kızılay geçtiğimiz yıl başlattığı nakdi destekler yerine kullanılan önemli bir projede kızlar kart bağışı yapıyor. Bu bağışta vatandaşlar aldıkları kartlar ile yardım tutarları hesaplarına kartları tanımlanıyor. Bu bakiyeler doğrultusunda alışverişlerini yapabiliyorlar. Kızılay kart bağışı yapacakların 150 lira olarak ödeme yapabilirler. Bunun için açıklanan hesap numaraları var. Bu hesap numara üzerinden T.C. Kimlik numarasının girilmesi ya da alo 178 çağrı merkezi aramaları yeterli olacağı ifade edilmiştir.

Aşevi yardımları;

Aşevlerine nakdi bağış yardımında ise Türk Kızılayı'nın 23 aşevinin hergün sıcak yemek ihtiyacının ihtiyaç sahiplerine ulaştığını biliyor muydunuz? Türk Kızılayı 17 il genelinde ve şehirlerindeki faaliyetlerin devam ediyor. Bunlar içerisinde; Ağrı'dan Erzurum'a, Tokat'tan Kocaeli'ne Konya'dan İstanbul'a pek çok ilde faaliyet sürdüren aşevlerinde günlük olarak 16 bin 557 kişi faydalandığı ifade ediliyor.

Giyim yardımları;

Kızılay'ın giyim yardımıyla, sağlık yardımları bağışı yapılan desteklerin içeride Vatandaşlarımızın sosyal alandaki desteklerinin yardım ihtiyaçlarını karşılıyor. Akülü, tekerlekli sandalye, tıbbi alet cihazları, nakliye, sağlık yardımları, işitme cihazları, protezler, ilaç yardımı yanında pekçok ihtiyaçlarının karşılanması için de bir çalışma yürütüldüğü açıklandı.

Kızılay bağışı nasıl yapılır?

Resmi internet sitesi olan; www.kizilay.org.tr resmi internet sitesi üzerinde yer alan yardım kampanyaları arasından bağış yap bölümünü tıklamak ardından çıkan ekran üzerinden bağış miktarını yazarak, bu proje düzenli bağış yapmak istiyorum seçeneğini işaretleyerek ya da bir kerelik katkıda bulunabilirsiniz. Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell SMS kampanyalarını katılabilirsiniz İster üye girişi yaparak ister üye girişi yapmadan da ad soyad GSM numarası e-posta, T.C. Kimlik numarasını girebilir ardından işlemelerinizi tamamlayabilirsiniz. İister kredi kartıyla, ister BKM Express ile ya da diğer ödeme kanallarını kullanarak kartınızdan ödeme yapabilirsiniz.

Kızılay yardımlarına başvuru adımlarını yukarıda açıkladık. Yorumlarınızı ile kızılayın ülke genelindeki yardımları hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

İşin olsa mobil uygulamalarımızı indirerek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa