İmam Nasıl Olunur?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapmakta olan imam nasıl olunur? İmam olmak için ne yapmak gerekiyor? İmamlık sınavları nelerdir?

İmam Nasıl Olunur?

Türkiyee'nin dört bir yanında her mahallesinde büyüklüğüne göre bir ya da birden daha fazla cami bulunmaktadır. Bu camiler devlet, belediyeler ya da özel kişiler tarafından alınan izinler sonucu yapılmaktadır. Caminin bulunduğu mahallenin büyüklüğüne göre Diyanet İşleri Başkanlığı camilere personel göndermekte olup ilk olarak camilere imam personeli alınmaktadır. Peki imam nasıl olunur? Pek çok kişi imam olmak istemekte ancak imamın nasıl olduğunu bilmediği için ne yapacağını bilememektedir. İşin Olsa ekibi olarak imam olmanın detaylarını açıklıyoruz.

NASIL İMAM OLUNUR?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde imam olabilmek için öncelikle imam hatip lisesi, önlisans bölümleri ya da dört yıllık İlahiyat Fakültesi mezunu olmak gerekiyor. Bu eğitimleri alan adaylar mezuniyetlerine göre önce Kamu Personeli Seçme Sınavına KPSS'ye ardından ise Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi DHBT sınavına girmektedir. Bu sınavların ortalamaları alınarak adayın elinde bir puan olur ve Diyanet İşleri Başkanlığı imam alımı için kadro açtığında müracaatlar yapılır. Aday eğer almış olduğu puan yüksek ise atanır fakat almış olduğu puan düşük ise başvuru yapan kişilerin puanına göre atanabilir ya da imam olamaz.

İMAM MAAŞLARI NE KADAR?

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2018, 00:21
YORUM EKLE