Çok Fakirin 20 Bin Euro'luk Banka Borcu Siliniyor!

Yunanistan Mali sıkıntılar yaşadığı son zamanlarda tam olarak şimdi daha farklı yeni bir operasyona imza atmaya hazırlanıyor.Yunanistan çok fakir olanların borçlarını silme kararı aldı.

Çok Fakirin  20 Bin Euro'luk Banka Borcu Siliniyor!

Yunanistan Mali sıkıntılar yaşadığı son zamanlarda tam olarak şimdi daha farklı yeni bir operasyona imza atmaya hazırlanıyor.Yunanistan çok fakir olanların borçlarını silme kararı aldı.

 

Ülkede kamu bankalarına ve devlete 20 bin euro’ya kadar borcu olanların, “çok fakir olmaları şartıyla” tüm borçları bir kalemde siliniverecek.

Yunan “Ethnos” gazetesinin haberine göre “özel şartları yerine getirmeleri halinde” ülkede kamu bankalarına, Maliye Bakanlığı’na ve sigorta fonlarına 20 bin euro’ya kadar borcu olanların, tüm borçları silinecek. Bu uygulamadan yararlanacak olan kişi sayısının yaklaşık 35 bin olduğuna dikkat çekilirken, getirilen “şartlar” da hayli ilginç bulundu. 

Mahkeme kararıyla

Buna göre borcunun silinmesini siteyecek kişinin çok fakir olması, 1000 euro’nun üzerinde birikmiş parası veya herhangi bir malvarlığının bulunmaması, hiçbir gelirinin olmaması, 18 ay boyunca borçlunun ekonomik durumunda herhangi bir değişime rastlanmaması gerekiyor.

Ethnos gazetesine göre Yunanistan Maliye Bakanlığı, söz konusu borçluların öncelikle bölge mahkemelerine başvurarak borcunun silinmesine gerek olup olmadığına ilişkin bir tespit yaptırmak zorunda. Şayet şartlara uygunluğu saptanır ve bu durumunu 2.5 yıl koruyabilirse, bu kişinin borçları silinebilecek.

Uygulamanın, devlete olan vergi borçları, sigorta prim borçları, belediyeye yatırılmayan harçlar, bankalara olan tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarını kapsadığı belirtiliyor. Bununla birlikte mahkemeye başvuran kişinin borçları, hemen silinmeyecek. Mahkemenin, bu kişinin uygunluğunu denetlemesi ve onay vermesi sürecinin yaklaşık 1.5 yıl sürebileceğine dikkat çekiliyor. Gazete, Yunan adalet sisteminin ağır işlediğini hatırlatarak, bunun daha uzun sürebileceğini de belirtiyor.

Yunanistan’da bu kararın, erken seçim ihtimalleriyle de ilintili olabileceği yorumları yapılıyor.

Şartlar oldukça ağır

 Başvuru sahibinin gayrimenkul sahibi olmaması ve son üç yıl içinde de herhangi bir emlak satışı yapmamış olması,

 Borçlu kişinin ya da ailesindeki kişilerin bankada 1.000 euro’dan fazla birikimi olmaması, 

 Toplam borç miktarının, faizi ve masraflarıyla birlikte 20 bin euro’yu geçmemesi,

 Başvuru yaptığı tarihe kadar geçen bir yılda borçlunun hiçbir gelirinin olmaması, 

 Başka alacaklılarının olmaması gerekiyor. 

Milliyet

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE