Gelir İdaresi Başkanlığı memur alımı yapacak. Gelmiş olan Sınav duyurusuna göre Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 81 Şehirde istihdam edilmek üzere Gelir Uzman yardımcısı alımı yapılacak. Söz konusu duyuruya göre Gelir İdaresi Başkanlığı 81 Şehir Kontenjan dağılımı ve ilan detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. Bu kapsamda Başvurular başlayacak olup ilan detayları hakkında aşağıdaki başlık altında sizlere bilgilendirme yapacağız.

GUY Alımı 81 Şehir Kontenjan Dağılımı?

Gelir İdaresi Başkanlığı Memur Alımı Şartları Nedir?

KPSS Şartı Ne Olacak? Geçerlilik Yılı Nedir?

Başvurular Ne Zaman Başlayacak?

Sınav Detayları Nelerdir?

Gelir Uzman Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

Hakkında sizlerle bilgi paylaşımı yapacağız.

GUY Alımı 81 Şehir Kontenjan Dağılımı?

Gelir İdaresi Başkanlığı aşağıdaki tabloda belirtilen yerlere atanmak üzere, 2000 (iki bin) Gelir Uzman Yardımcısı alınacaktır.

Başvuru İçin Adaylardan Aranan Şartlar Nelerdir?

Gelir İdaresi Başkanlığ tarafından alım yapılmakta olup Her yıl binlerce memur alımı gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda 2023 yılı GUY alımı detayları belli oldu. Bu kapsamda GUY Alımında genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak. Bu kapsamda;

" Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak, Herhangi bir Suç Hükümlülüğü olmamak, 18 Yaşını tamamlamış olmak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek

Özel Olarak ise, KPSS, Yaş, Eğitim, şartları aranacaktır.

Genel Başvuru Şartları:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak gibi şartlar aranacak.

KPSS Şartı Nedir? Geçerlilik Yılı Hangisi Olacak?

Gelir Uzman yardımcısı alımına başvuru için adayların 2022 veya 2023 yıllarında yapılan KPSS'den A Grubu puan türünde göre KPSSP48 puan türünden en az 65 Puan almış olmak şartı aranacak.

Eğitim Şartı Ne Olacak?

En az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen dört yıllık fakültelerden birini bitirmiş olmak gerekmektedir.

Yaş Şartı Olacak Mı?

01.01.2023 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1988 tarihinde veya bu tarihten sonra doğmuş olmak) gereklidir.

Başvurular Başladı!

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan GUY alımı ilanına göre Başvurular Elektronik ortamda alınacak. Bu kapsamda başvurular kasım ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Bu kapsamda başvurular 21 Kasım 2023 tarihi Salı günü itibari ile başlmış olup başvuru detayları aşağıdaki gibidir.

Başvuru Tarihleri: 21 - 30 Kasım 2023

Başvuru Adresi: http://sinav.gib.gov.tr adresindeki “Online Sınav Sistemi”ne kayıt olarak, sistemde yer alan sınav başvuru formunu elektronik ortamda doldurmaları suretiyle yapılacaktır. Bunun dışında yapılacak Başvurular kabul edilmeyecektir.

BAŞVURU EKRANI VE BAŞVURULAR HAKKINDA TÜM DETAYLAR BURADA

BAŞVURU KILAVUZU BURADA

İLANDAN VE GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİNİZ.

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

Gelir Uzman Yardımcısı Sınav Detayları Nedir?

- Giriş sınavı, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalıdır.

- Giriş sınavının yazılı bölümü test usulü gerçekleştirilecek olup, sınav konularına aşağıda yer verilmiştir.

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi;

Hukuk Grubu; Anayasa Hukuku, İdare Hukuku ve İdari Yargı Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku (Genel Hükümler-Şirketler-Kıymetli Evrak), İcra ve İflas Hukuku (Genel Hükümler).

İktisat Grubu; Makro İktisat, Mikro İktisat, Uluslararası İktisat, İşletme İktisadı, Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Kuruluşlar.

Maliye Grubu; Kamu Maliyesi, Maliye Politikası, Türk Vergi Sisteminin Genel Esasları.

Muhasebe Grubu; Genel Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Şirketler Muhasebesi, Mali Tablolar Analizi, Ticari Hesap.

Gelir Uzman Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı Kasım ayında Gelir Uzman Yardımcılarına ödenen net maaş miktarı 25,900 TL olarak raporlanmıştır. Bu maaş, birinci derece lisans mezunu Gelir Uzman Yardımcıları için geçerlidir ve vergi kesintileri, sigorta primleri gibi unsurlar dikkate alındığında net ödenen miktarı ifade etmektedir.

Editör: TE Bilisim