Gelir İdaresi Başkanlığı memur alımı ilanı yayımlandı. ÖSYM aracılığı ile yayımlanmış olan kılavuza göre KPSS 2023/1 kapsamında 240 memur alımı gerçekleştirilecek. Söz konusu alımlar 657 Sayılı Devlet memurları kanunu kapsamında olmak üzere Sözleşmeli olarak KPSS puan sırasına göre atama gerçekleştirilecek. Bu yönde Gelir İdaresi Başkanlığı 2022 KPSS puanı şartı aranacak.

Mezuniyete Göre Hangi Kadrolarda Memur Alımı Yapılacak?

Lise Mezunu: 12 Teknisyen,

Ön Lisans Mezunu: 65 Hizmetli, 90 Koruma ve Güvenlik Görevlisi, 57 Şoför,

Lisans Mezunu: 3 Mimar, 9 Mühendis, 4 Mütercim,

Kimler Tercih Yapabilecek?

Gelir İdaresi Başkanlığı Memur alımına başvuru için genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikler aranacak. Bu kapsamda " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek " gibi nitelikler aranacaktır.

KPSS şartı Nedir?

2022 yılında yapılan KPSS den Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden puan almış olmak şartı aranacaktır.

Nitelik Kodlarına Göre Şartlar Nedir?

Lise Mezunu Teknisyen Nitelik Kodları:

2023 - Ortaöğretim Kurumlarının Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı ve Dallarından, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı - Endüstriyel Elektronik Dalından veya Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı - Endüstriyel Kontrol Dalından mezun olmak

2051 -Ortaöğretim Kurumlarının İnşaat Teknolojisi Alanı ve Dalları veya Ahşap Teknolojisi Alanı - Ahşap Yapı (Doğramacılık) Dalından mezun olmak.

2071 - Ortaöğretim Kurumlarının Ahşap Teknolojisi Alanı ve Dalları veya Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı ve Dallarından mezun olmak.

2111 - Ortaöğretim Kurumlarının Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı ve Dallarından mezun olmak.

Ön Lisans Mezunu Nitelik Kodları:

Hizmetli ve Şoför - 3001- Herhangi bir ön lisans programından mezun olmak.

Güvenlik Görevlisi - 3389 - Özel Güvenlik ve Koruma, Savunma ve Güvenlik, Güvenlik, Kamu Güvenlik ve Asayişin Sağlanması veya Güvenlik ve Koruma önlisans programlarının birinden mezun olmak.

Lisans Mezunu Nitelik Kodları: 

Mimar - 4747 - Mimarlık lisans programından mezun olmak. 3

Mühendis : 

4611 - Elektrik Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans programlarının birinden mezun olmak.

4639 - Makine Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği, Makine ve Üretim Mühendisliği, Makine ve Malzeme Mühendisliği lisans programlarının birinden mezun olmak.

Mütercim: 

4081 - Mütercim-Tercümanlık (Fransızca), MütercimTercümanlık (İng-Fra-Türkçe), Mütercim Tercümanlık (İngilizce-Fransızca), Mütercim Tercümanlık (Almanca/Fransızca), Fransızca Mütercim ve Tercümanlık, İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık lisans programlarının birinden mezun olmak.

4083 - Mütercim-Tercümanlık (İngilizce), Çeviribilim (İngilizce), Çeviribilim, Mütercim-Tercümanlık, Mütercim Tercümanlık, Mütercim-Tercümanlık (Türkiye Türkçesi-İngilizce), Mütercim-Tercümanlık (İngilizce-Fransızca), Mütercim-Tercümanlık (İngilizceFransızca-Türkçe), Mütercim-Tercümanlık (TürkçeAlmanca-İngilizce), Çeviribilimi(İngilizce),İngilizce Mütercim ve Tercümanlık, İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık lisans programlarının birinden mezun olmak.

Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM üzerinde 6 Temmuz 2023 tarihi ile başlamış olan tercih süreci için en geç 13 Temmuz 2023 tarihine kadar tercih yapılması gerekmektedir.

TERCİH KILAVUZU BURADA

TERCİH ÜCRETİ VE ANLAŞMALI BANKALAR BURADA

Gelişmelerden haberdar olmak için İşin Olsa Mobil uygulamarını indirebilir ve İnstagramda diğer adaylarla bilgi alışverişi yapabilirsiniz.

İşin Olsa İnstagram >>>>> BURAYA

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA