Geçtiğimiz hafta Emekliye yapılan Zam sonrası herkes Ek zam bekliyordu. Bu yönde masada yeni gelişmeler var.

AK Parti kurmayları, emeklileri sevindirecek bir düzenleme için harekete geçti. Mevcut durumda 10 bin TL olan en düşük emekli maaşının, en az 12 bin TL’ye çıkarılması öngörülüyor.

Ekonomi Gazetesi'nden Besti Karalar'ın haberine göre; AK Parti, en düşük emekli maaşını artırmak amacıyla yeni bir çalışma başlattı. Kurmaylar, bu kapsamda hazırladıkları formülleri hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunmayı planlıyor.

3 Milyon Emekli Faydalanacak

Türkiye genelinde yaklaşık 3 milyon emekli, 10 bin TL maaş alıyor. AK Parti'nin ilk önerisi, bu maaşı 12 bin TL’ye çıkarmak. Altı aylık enflasyon farkının belli olmasıyla birlikte en düşük emekli maaşı alanlar, yüzde 24,73'lük zamdan yararlanamıyor. Kök maaş üzerinden yapılan zam oranının düşük emekli maaşlarına yansımadığı gerekçesiyle AK Parti, bu konuda harekete geçti.

Erdoğan’ın Onayı Bekleniyor

AK Parti yönetimi, hafta içinde en düşük emekli maaşının en az 12 bin TL olmasıyla ilgili hazırladığı raporu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak. Eğer Erdoğan onay verirse, düzenleme hızla Meclis gündemine taşınacak ve temmuz ayı içinde kabul edilmesi bekleniyor.

Mali Raporlar Hazırlanıyor

AK Parti kurmayları, ilgili bakanlıklardan en düşük emekli maaşıyla ilgili mali rapor da talep etti. Bu raporlarda, yapılacak artışın kaç emekliyi kapsayacağı ve maliyetinin ne olacağı gibi bilgiler yer alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 yılının emekli yılı olacağını açıklamıştı. 25 Ocak'ta en düşük emekli aylığı 10 bin TL olmuştu. Eğer bu düzenleme onaylanırsa, 2024 yılı içinde en düşük emekli maaşı alanlara ikinci kez iyileştirme yapılmış olacak.