ALES Sınav Soruları, Cevapları ve Yorumları 2018

6 Mayıs 2018 tarihinde Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı ALES düzenlendi. peki sınav soruları, cevapları ve yorumları nedir?

ALES Sınav Soruları, Cevapları ve Yorumları 2018

Ülkemizde akademik alan düşünen ya da subaylık düşünen pek çok üniversite mezunu yada öğrencisi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından düzenlenen Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı ALES'e girmektedir. Yurt geneli binlerce kişinin katıldığı sınav 6 Mayıs 2018 tarihinde yeniden yapıldı.

Sınav sabah saat 10.15'te başladı ve adaylara toplam 150 dakikalık süre verildi. Bu süre zarfında adaylar hem sınav heyecanını yendi hemde tüm soruları cevaplamaya çalıştı. Peki ALES sınavı soruları nedir, cevapları açıklandı mı, adayların yorumları nedir? 6 Mayıs ALES sınav detaylarını paylaşıyoruz.

ALES DETAYLARI!

6 Mayıs 2018 sabah saat: 10.15'te yapılan Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı ALES'te toplam 150 dakikalık süre verildi. Soruların ve cevapların paylaşılabilmesi için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafınadn duyuru beklenmektedir. Peki yorumlar nelerdir? Buna göre ALES mantık, problem ve hesaplama sorularından oluştuğu için bu alanda kendisini geliştiren kişilere göre sınavın oldukça kolay olduğu görülmektedir. Fakat problem sorularında başarılı olamayan adayların ise süreyi yetersiz bulduğu görülmektedir.

ALES Türkiye'nin 81 ilinde düzenlendi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM bilindiği üzere ALES'in Türkiye'nin tüm illerinde yapılacağı ve bu denemenin sonunda kesin kararın verileceğini belirtmişti. Buna göre ÖSYM diğer sınavların da tüm Türkiye geneli yapılıp yapılmayacağına dair açıklama yapacaktır.

ALES SONUÇLARI AÇIKLANMA TARİHİ

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2018, 15:37

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Doruk
Doruk - 2 yıl Önce

Soruları düşünerek sağlam bir şekilde yapmak isteyen biri için süre kesinlikle yetersizdi.En az 200 dk olması gerekirdi.

Als
Als - 2 yıl Önce

Zamam her zaman ki gibi yetersizdi. Sorular cozulrblcek zorlukta fakat zamani yeterli degl. Düşünmeye fırsat yok oku ve hemen coz sistemi

Turgut
Turgut - 2 yıl Önce

süre kesinlikle yetersizdi en az 180 dakika olabilirdi..Tüm soruları yapayım derseniz 200 dakika olmalı. Mantık sorusunun tablosunu oluşturmak 5 dk iken sorularına 1.5 dk vermek insafsızlık..her mantık sorusundan 4 soru var yani en az 11 dakika lazı..iki mantık sorusu olduğuna göre 22 dk gitti 8 soruya..birde tabloyu yanlış kurguladıysan yandın... sayısal mantık sorularında ise soru uzunluğu bezdirdi..

Esra Uzun
Esra Uzun - 2 yıl Önce

Sorular uzun ve düşündürücüydü cok zor degildi fakat süre yetmiyor gercekten ösym jin bu konuya bir cözum getirmesi gerekiyor.ya da süreye göre daha kisa paragrafli sorular sorulsun yada ek süre versinler.sorulari yapabilecek kapasite varken süre yetersiLiginden sorulari görme sansimiz olmuyor büyük haksizlik bence.

Paramedik
Paramedik - 2 yıl Önce

Süre yetmedi resmen sorular ve şıklar çok uzun

Namso
Namso - 2 yıl Önce

Sınav süresi gerçekten yetersiz, Türkçe soruları çok zaman alıyor.

bahadır ankara
bahadır ankara - 2 yıl Önce

ankarada sınava ilk defa girdim türkçe soruları beklediğimden kısa ve kolaydı matematik beklediğim gibi zordu

Süre YETERSİZ
Süre YETERSİZ - 2 yıl Önce

Süre olur soruyu bakıp çözemezsin o zaman başarısız olursun , sürenin yetmediği soruya bakma fırsatı bulamadığın zaman başarısız değil süre yetmemiş olur. Cümleye bak "problem sorularında başarılı olamayan adayların ise süreyi yetersiz bulduğu görülmektedir."(!)