Çalışan anneleri ilgilendiren yardım paketi açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında Çalışan Annelere 325 Euro destek verilecek. Söz konusu destek paketi kimleri kapsıyor? Kimler faydalanabilecek? Ödemeler hesaplara ne zaman yatacak? Detayları İşin Olsa ekibi olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, çalışma hayatının her kademesinde kadınları desteklemeye devam ettiklerini belirtti. Işıkhan, çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaşmanın önüne geçmek için anneleri desteklediklerini ve kayıtlı istihdamda kalmalarını sağladıklarını ifade etti.

7 Bin Kadın Faydalanacak

Projenin ikinci dönemine başvuruların bugün itibarıyla başladığını aktaran Işıkhan;

"Proje kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmir'de, 12 ay boyunca, çalışan annelere 325 euro (11 bin 339 lira) destek sağlanacak. Eğitimli ve sigortalı çocuk bakıcılığının teşvikini de sağlamayı hedeflediğimiz projeden 7 bin kadın faydalanacak."

dedi.

Annelere Destek-1

Türkiye Geneli Başvurular da Alınacak mı?

Bakan Işıkhan, projenin şimdilik Ankara, İstanbul ve İzmir ile sınırlı olduğunu belirtirken, Türkiye genelinde başvuruların alınıp alınmayacağı konusuna da değindi. Işıkhan, pilot bölgelerdeki uygulama sonuçlarına göre projenin genişletilmesi ve diğer illere de yayılması için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Başvurular e-Devlet Üzerinden

Bakan Işıkhan, Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi'ne başvuruların e-Devlet üzerinden yapılabileceğini ifade etti. Proje, çalışan annelerin ekonomik yükünü hafifletmeyi ve çocuk bakımında nitelikli personel istihdamını artırmayı hedefliyor.

Projeye başvurmak isteyenler, e-Devlet sistemine giriş yaparak gerekli yönlendirmeleri takip edebilirler. Başvuru süreci ve gerekli belgelerle ilgili detaylı bilgi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde de yer alacak.