Jandarma 7500 Uzman Erbaş Alımı KPSS ve Yaş Şartı Detayları Nedir?

Jandarma 7500 Uzman Erbaş alımı için ilana çıktı. 2023 Yılı Uzman Erbaş alımında KPSS Şartı Var mı? Kaç yaş adaylar başvuru yapabilecek? İşte detaylar haberde.

Jandarma 7500 Uzman Erbaş Alımı KPSS ve Yaş Şartı Detayları Nedir?

Jandarma Genel Komutanlığı az önce yayımladığı askeri personel alımı ilanına göre 2023 yılı için Uzman Erbaş Alımı yapacağını bildirdi. Söz konusu İlan ile jandarma farklı alanlarda Uzman Erbaş alımı gerçekleştirecek. Adayların uzun zamandır beklediği Askeri Personel Alımı ilanı yayımlanmış olup adaylara müjde verilmiştir.

Tüm adaylar gibi siz de Jandarma Uzman Erbaş alımı hakkında şartları merak ediyorsunuzdur. İşin Olsa ekibi olarak sizlere Jandarma Uzman Erbaş alımında KPSS ve Yaş şartlarının detaylarını aktaracağız.

Lojistik ve Askeri Alanda 7500 Uzman Erbaş Alımı Kontenjan Dağılımı:

Uzman Erbaş alımı için toplamda 7500 kişilik kadro ile yayımlanmış olan ilana göre,

  • 6605 jandarma,
  • 11 at bakıcısı,
  • 14 bot serdümeni,
  • 250 sıhhiyeci,
  • 200 muhabere,
  • 10 havacılık,
  • 400 lojistik (mesleki nitelikli),
  • 10 bando alt branşlarında,

Askeri Personel Alımı Gerçekleştirilecektir.

Uzman Erbaş Alımına KPSS Şartı var Mı? Detayları Nedir?

Jandarma Genel Komutanlığı uzman erbaş alımında adaylardan hem KPSS şartı aranmayacak hemde  KPSS Şartı istenecektir.

Buna göre KPSS Puanı ile alımlarda, adayların ÖSYM tarafından yapılan 2020 veya 2021 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavından Lise için KPSSP94, Ön Lisans için KPSSP93 ve Lisans için KPSSP3 puan türünden en az 50 puan alınmış olması gerekmektedir. 

KPSS Puanı olmayan adaylar başvuruda bulunamayacaklardır.

KPSS siz Uzman Erbaş Alımları sadece Ortaokul mezunu olan adaylar içindir.  Buna göre Lojistik alanda mesleki nitelikli kadrolara başvuru yapacak İlköğretim (ortaokul) mezunu adaylardan KPSS puanı aranmayacak olup, başvuru kılavuzunda belirtilen esaslara göre sınavlara çağrılacaktır.

Yaş Şartı Nedir?

Jandarma Uzan Erbaş alımında yaş şartı da aranacaktır. Başvuru yapacak adayların öncelikle 20 yaşından gün almış olmaları ve 27 yaşını bitirmemiş olmaları gerekmektedir. Yani 01 Ocak 2003 (dahil) - 01 Ocak 1995 (dahil) tarihleri arasında doğanlar başvuru yapabilecekler.

Askerlik Hizmetini Yapmış Olanlardan Aranan Yaş şartı:

Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü (12 Eylül 2022) itibariyle, (27) yaşını bitirmemiş ve terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (12 Eylül 2017 tarihi ve sonrasından terhis olmak.) gereklidir.

Er ve Erbaş Olarak Görev Yapmış Olanlardan Aranan Yaş Şartı:

Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç (3) yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2022 tarihi itibari ile yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak, [01 Ocak 2003 (dahil) - 01 Ocak 1993 (dahil) tarihleri arasında doğanlar] (Adaylar gelirken ilk sözleşme tarihi, sözleşme bitiş tarihi ve yeni sözleşme tarihini gösterir belgeyi yanında getireceklerdir.)

BAŞVURU KILAVUZU VE BAŞVURU BİLGİLERİ VE DİĞER ŞARTLAR BURADA

YORUM EKLE
YORUMLAR
soner
soner - 1 yıl Önce

Uzman erbaş çavuş alımı yaş esnetilsin 35 olması gerekiyor KPSS aranmasın lütfen

Hasan
Hasan - 13 ay Önce

Olacak olan alımlarda askerlik şartı varmı