Adalet Bakanlığı Memur alımı duyurusu geldi. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine sonrası yapılan duyuruya göre Adalet Bakanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere 1000 Hakim ve Savcı Yardımcısı alımı gerçekleştirilceği açıklandı. Söz konusu duyuru kapsamında alım yapılacak İller ve açıklama detayları  yayımlanmış olup detaylara haber üzerindenulaşabilirsiniz.

2023 Yılı 1000 Memur Alımı Yapılacak!

5 Eylül 2023 tarihli yapılan kabine toplantısı sonrasına Cumhurbaşkanı Tarafından yapılmış olan duyuruya göre 2023 yılı bitmeden 1000 Hakim ve Savcı Yardımcısı alımı yapılacağını açıkandı. Özellikle Deprem bölgelerinde açılacak yeni adliyelere Hakim ve Savcı Adayı alımı yapılacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Tarafından gelen açıklama ise;

"Yeni adli yılda tüm vatandaşlarımızın adalete erişimini kolaylaştırmaya devam edeceğiz. İçinde bulunduğumuz yıl bitmeden yapılacak sınavla 1000 hakim ve savcı yardımcısı alarak kapasitemizi güçlendireceğiz. Başta deprem bölgesi olmak üzere ihtiyaç duyulan 9 ilimiz ve ilçelerimizde yeni adliye binalarının yapımı için ihaleye çıkıyoruz."

şeklinde açıklamalarda bulundu!

1000 Memur Alımı İlanı Yayımlandı!

 Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğandan gelen açıklamaya göre de başvuruların Ekim ayı ortasında alınacağını bildirmişti ve az önce gelmiş olan ilan ile Bakanlık başvuruları için süreç başlıyor. İlan resmi olarak yayımlandı. Söz konusu ilan detaylarına aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABER: https://www.isinolsa.com/memur-alimi/adalet-bakanligi-2023-yili-1000-hakim-ve-savci-adayi-alimi-ilani-h45433.html

Bu kapsamda Bakanlık başvuruları 8 Kasım 2023 tarihi ile ÖSYM üzerinde başlayacak olup en geç 16 Kasım 2023 tarihine kadar yapılmış olması gerekmektedir.

Başvuru İçin Adaylardan Aranan Şartlar Nelerdir?

Genel olarak adaylardan 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununa göre hâkim ve savcı yardımcılığına atanacakların şartları aranacak. Özel olarak ise;

Yaş Şartı nedir?

Adaylardan yaş şartı olarak 35 yaşından büyük olmamak ve mesleğe göre 45 yaşından büyük olmamak şartı aranacak.

Eğitim Şartı Nedir?

Hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,

Hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye'de hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak, hukuk fakültesinden mezun olanlar dışından alınacak adaylar bakımından, her dönemde alınacak aday sayısının yüzde yirmisini geçmemek üzere, hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olmak.

Sınav Yapılacak!

Yazılı yarışma sınavları, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 23 - 24 Aralık 2023 tarihlerinde, aşağıda belirtilen sınav merkezlerinde dört oturumda yapılacaktır.

Sınav Merkezileri Nedir?

010 ADANA

062 ANKARA/ÇANKAYA

067 ANKARA-YENİMAHALLE

250 ERZURUM

341 İSTANBUL-1 (KADIKÖY, MALTEPE, ATAŞEHİR) 343 İSTANBUL-3 (BEYOĞLU/ŞİŞLİ/BEŞİKTAŞ/KAĞITHANE/SARIYER)

352 İZMİR/1 (KARŞIYAKA/BORNOVA/ÇİĞLİ)

610 TRABZON

Sınav Tarihleri Nedir?

Sınavların Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testinin uygulanacağı 1. Oturumu, 23 Aralık 2023 tarihinde saat 10.15’te yapılacaktır. Adayların, sınavın Genel Yetenek ve Genel Kültür ile Ortak Alan Bilgisi Oturumu için sınav binalarına alınma işlemleri saat 10.00’da tamamlanacaktır. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

2023-Adli Yargı Sınavına başvuru yapan adaylar için sınavın Adli Yargı Testinin uygulanacağı 2. Oturumu, 23 Aralık 2023 tarihinde saat 14.45’te yapılacaktır. Adayların, sınavın bu oturumu için sınav binalarına alınma işlemleri saat 14.30’da tamamlanacaktır. Adaylar, saat 14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

2023-Adli Yargı-Avukat Sınavına başvuru yapan adaylar için sınavın Adli Yargı-Avukat Testinin uygulanacağı 3. Oturumu, 24 Aralık 2023 tarihinde saat 10.15’te yapılacaktır. Adayların, sınavın bu oturumu için sınav binalarına alınma işlemleri saat 10.00’da tamamlanacaktır. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

2023-İdari Yargı Sınavına başvuru yapan adaylar için sınavın İdari Yargı Testinin uygulanacağı 4. Oturumu, 24 Aralık 2023 tarihinde saat 14.45’te yapılacaktır. Adayların, sınavın bu oturumu için sınav 2 binalarına alınma işlemleri saat 14.30’da tamamlanacaktır. Adaylar, saat 14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİNİZ

İşin Olsa İnstagram >>>>> BURAYA

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

Editör: TE Bilisim