Korona virüs salgını üzerine kapanan okullar, uzaktan eğitim ile faaliyetlerine devam etmekteydi. 2020 2021 eğitim ve öğretim yılı için ise okul öncesi ve birinci sınıflar için 21 Eylül 2020 tarihine kadar uzaktan eğitimle sonrasında ise yüz yüze eğitim ile faaliyetlerin devam etmesi kararı verilmişti. Bu noktada okullar bu pazartesi günü yüz yüze eğitime açılacak. Uygulamaya ilişkin detaylar paylaşılsa da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yeni bir yazı paylaşıldı. Paylaşılan yazıda eğitim ve öğretimde hangi faaliyetlerin yer alacağına dair bilgiler verildi.

Eğitim ve Öğretim Faaliyetleri Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin Ek-3'üncü ve Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre yürütülecek olan faaliyetlere paylaşmış olduğu yazıda yer vermiş olup bu faaliyetleri:

2020-2021 eğitim ve öğretim yılı yüz yüze ve uzaktan eğitim imkanlarının birlikte kullanılması ile sürdürülecektir. Yüz yüze eğitime 21 Eylül 2020 tarihinde okul öncesi ve ilkokul birinci sınıflar ile başlanılacak olup diğer kademe ve sınıf düzeylerine ilişkin değerlendirmeler salgının seyrine bağlı olarak ilan edilecektir. Bu kapsamda öğretim programlarının tamamı yüz yüze ve uzaktan eğitim yolu ile tamamlanacaktır. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında öğrenciler, öğretim programlarındaki konu ve kazanımların tamamından sorumlu olacaktır.

Okulun fiziki şartları göz önünde bulundurularak ölçme ve değerlendirme uygulamaları bir sınıfta yer alan öğrencilerin gruplara ayrılarak uygulanması şeklinde de gerçekleştirilebilecektir.

Yazıda aynı zamanda salgına ilişkin olarak 'Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nda yer alan esasların uygulanacağı yer almıştır.

Bakan Koca da Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada okulların önümüzdeki pazartesi günü açılacağını ifade ederek, nasıl tedbirler alındı bunun açıklandığını, 2+5 şeklinde bir uygulama önerisinin yapıldığını, 3 hafta sonra ise salgının durumuna göre tüm sınıflarda kademeli eğitime geçilebileceğini ifade etti. Bakan Koca’nın yaptığı açıklamaya göre salgının durumuna ve Bilim Kurulu’nun tavsiyesine göre tüm sınıflarda kademeli eğitime 3 hafta sonra geçilebilecek.