Adalet Bakanlığı 2023 Yılı 20 Bin Zabıt Katibi Alımı İşlemleri? Şartlar ve Açıklamalar?

Adalet Bakanlığı 2023 yılı Zabıt katibi alımları yapılacak mı? Bakan Yılmaz Tunç 20 bin Zabıt katibi alımı hakkında açıklama yaptı.

Adalet Bakanlığı 2023 Yılı 20 Bin Zabıt Katibi Alımı İşlemleri? Şartlar ve Açıklamalar?

Adalet Bakanlığı Personel alımı faaliyetleri yapılıyor. 2023 yılı bünyesine 22 bin 43 Personel alımı için ilana çıkmıştı. Çeşitli kadrolarda Adalet Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatı ile Bakanlığa bağlı olan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere Sözleşmeli Personel alımları için başvurular alındı. Başvuru sonuçları sonrası adayların sınav işlemleri başladı. 

Adalet Bakanlığı Yeni Personel Alımı İlanları Yayımlıyor!

Adalet Bakanlığı tarafından belirlie aralıklarda yeni personel alımı ilanları yayımlanıyor. Ancak Kapsamlı Personel alımı için süreç hala devam ediyor. 

20 Bin Zabıt Katibi Alımı İçin Açıklama Geldi!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından Zabıt Katibi atamaları hakkında açıklama geldi. Bakan Tunç soruları cevapları. Sorular içerisinde 20 bin Zabıt Katibi alımları da vardı. 

Yılmaz tunç 20 bin Zabıt Katibi atamalarında mülakat işlemleri hakkında soruya şu cevabı verdi;

"20 bini aşkın zabıt katibimizin alımıyla ilgili daha önce Cumhurbaşkanı'mızın da açıkladığı bir husus vardı. Bunların sınavları ve mülakatları yapıldı. Son değerlendirmeler yapılıyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde bu açıklama yapılacak." 

dedi.

20 Bin Yeni Zabıt Katibi Mi Alımı Yapılacak?

Söz konusu açıklamaya göre Kamuya yeni Zabıt Katibi alımı yapılmayacak. Söz konusu olan 20 bin Zabıt katibi atamaları geçtiğimiz dönemlerde alımı yapılan ve Mülakatların değerlendirme aşamasında olan 20 bin 857 Personel aşamalarıdır. Bakanın geçtiğimiz açıklaması ise şöyledir;

"Yargının diğer personelini de güçlendirmek gerek. Şu anda mülakatları biten ve değerlendirme aşamasında olan, zabıt katibi, şoför, hizmetli ve ceza infaz koruma memurları olmak üzere toplamda 20 bin 857 personel alımı söz konusu. Bunların da önümüzdeki birkaç gün içerisinde sınav sonuçları açıklanacak”

denildi.

2023 Yılı Zabıta Katibi Alımı Başvuru Şartları Nedir?

Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi alımı için genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikler aranacak. Ayrıca özel niteliklerde talep edilecektir.

KPSS Taban Puan Şartı Nedir?

Zabıt katibi alımı için 2022 yılında yapılan KPSS'den Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak gereklidir.

Yaş Şartı Nedir?

Zabıt katibi alımı için 18 yaşını tamamlamış ve 35 yaşını bitirmemiş olmak, (1 Ocak 1987 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

Eğitim Şartı nedir?

Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulu veya meslek yüksekokullarının adalet, adalet ön lisans veya ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programı, lise veya meslek liselerinin adalet alanı ve ilgili mevzuat uyarınca bunlara denkliği kabul edilen program veya alanları ile diğer lise ve dengi okulların bilgisayar veya bilişim teknolojileri alanlarından mezun olmak.

Sertifika Şartı:

Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak.

90 Kelime Yazma Şartı:

Uygulamalı sınavdan en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için ilgisine göre sınav kurulu veya komisyon tarafından kura yöntemiyle belirlenerek adaylara verilen ya da UYAP sistemi üzerinden otomatik olarak seçilerek elektronik ortamda gönderilen bir metinden bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız ve tekrarsız en az doksan kelime yazmak, Adayların uygulamalı sınavda en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı, yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları ile kelime ve satır atlama nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması veya iki ve üzeri satır ya da toplam 14 ve üzeri kelime atlanması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir.

TÜM BAŞVURU ŞARTLARI VE ŞEHRE GÖRE ZABIT KATİBİ ALIMI DETAYLARI BURADA: https://www.isinolsa.com/kamu-personeli-alimi/adalet-bakanligi-2023-yili-5461-zabit-katibi-alimi-adliye-kontenjan-ve-taban-kpss-h44337.html

YENİ İLANLARDAN HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİNİZ.

İşin Olsa İnstagram >>>>> BURAYA

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2023, 14:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Samet
Samet - 3 ay Önce

Sanki çok maaş veriyorlar da

berk
berk - 2 ay Önce

kpss puanını düşürmeleri lazım