Askeri Öğrenci olmak isteyen adayların tercihi Milli Savunma Üniversitesi tercih işlemleri başladı. Milli Savunma Bakanlığı Personel temin adresi üzerinde gelen duyuruya göre 2023 Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları Tercih İşlemleri başladı. Adaylar Tercihlerini Mayıs ayı içerinde gerçekleştirecekler.

ÖNEMLİ NOT:

MSÜ tercihlerinde bulunacak adayların mutlaka MSB tarafından yapılan duyuruyu dikatli okumaları gerekmekte olup herhangi bir yanlış tercih sonucunda haksızlığa uğramamaları için MSB den duyuru geldi.

MSÜ tercih İşlemleri Başladı!

MSÜ Harp Okullarına tercihler 3 Mayıs 2023 tarihi ile başladı. Adaylar tercihlerini en geç 25 Mayıs 2023 tarihine kadar gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Tercihler sadece Milli Savunma Bakanlığı resmi İnternet adresi üzerinden yapılacaktır.

Kara Harp Okulu'nda (ANKARA) yapılacak 2'nci Seçim Aşamalarına, sadece tercih yapan adaylar çağrılacaktır.

Tercih Edilecek Kontenjan Dağılımı:

Adaylar Harp Okulları İçin;

- Kara Harp Okulu Sayısal (KHO-Sayısal) (Kadın ve erkek öğrenci alınacaktır),

- Kara Harp Okulu Eşit Ağırlık (KHO-Eşit Ağırlık) (Kadın ve erkek öğrenci alınacaktır),

- Kara Harp Okulu Sözel (KHO-Sözel) (Yalnızca erkek öğrenci alınacaktır),

- Deniz Harp Okulu (DHO) (Kadın ve erkek öğrenci alınacaktır),

- Hava Harp Okulu (HHO) (Kadın ve erkek öğrenci alınacaktır),

- Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Deniz Harp Okulu (SG-DHO) (Kadın ve erkek öğrenci alınacaktır)

Astsubay Meslek Yüksekokulları için;

- Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu (Kara Asb.MYO) (Yalnızca erkek öğrenci alınacaktır),

- Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu (Deniz Asb.MYO) (Yalnızca erkek öğrenci alınacaktır),

- Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu (Hava Asb.MYO) (Yalnızca erkek öğrenci alınacaktır),

- Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Deniz Asb.MYO (SG-Deniz Asb.MYO) (Yalnızca erkek öğrenci alınacaktır),

- Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu (Bando Asb.MYO) (Yalnızca erkek öğrenci alınacaktır), (Bu okulu işaretleyecek adaylar müzik yetenek sınavına girecektir.) tercihi yapabilecektir.

HHO Tercih Edecek Adaylar:

HHO için yapılacak seçim aşamalarına sadece ilk tercihi Hava Harp Okulu olan adaylar arasından MSÜ-SAY puan sırası ve çağrı kontenjanına göre çağrı yapılacaktır. Hava Harp Okulunu ikinci ve sonraki tercihlerine koyan adaylar HHO için aday olamayacaklardır.

Bando Astsubay Meslek Yüksekokulunu Tercih Edecek Adaylar:

Bando Astsubay Meslek Yüksekokulunu tercih eden adaylardan çağrı kontenjanına girenler mülakat aşamasını müteakip Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavına alınacaktır. Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, teori ve çalgı performansı olmak üzere iki ana bölümden oluşacaktır.

Güzel Sanatlar ve Konservatuvar Liseleri programlarından mezun olacak/olan adaylar, MSÜ sınav puanına bakılmaksızın (puanı hesaplanan adaylardan) öncelikli olarak sınavlara çağrılacaktır.

Diğer Lise ve Dengi Okullardan mezun olacak/olan adaylar arasından 1'inci tercihi Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu olan adaylar genel puan türüne göre sıralanarak kalan kontenjan miktarı kadar aday sınavlara çağrılacaktır. Harp okulları veya diğer Astsubay Meslek Yüksekokulları için çağrıya hak kazanan adaylar, tercihleri arasında Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu yer alıyor ise tercih sırasına bakılmaksızın Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'na alınacaklardır.

MSB TERCİH DUYURUSU BURADA