Ticaret Bakanlığı ÖSYM Tercih Kılavuzu İle 1500 Memur Alımı - Kontenjan ve Şartlar?

Ticaret Bakanlığı Memur Alımı yapacak. ÖSYM tercih kılavuzu ile Gümrük Memuru ve çeşitli kadroda memur alınacak. Şartlar ve kontenjan bilgisi haberde.

Ticaret Bakanlığı ÖSYM Tercih Kılavuzu İle 1500 Memur Alımı - Kontenjan ve Şartlar?

Ticaret Bakanlığı Memur Alımı duyurusu geldi. Az Önce Bakanlıktan gelen son dakika duyurusuna göre Ticaret Bakanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere farklı kadrolarda 1500 Memur Alımı yapacak. Bakanlık 657 Sayılı Devlet Memurları kanunu kapsamında istihdam edilmek üzere  çeşitli kadrolarda 1500 memur alımı gerçekleştirilecek. Ticaret Bakanlığı resmi X hesabında yayımladığı duyuru ile 1500 Kadrolu Memur Alımı yapılacağı duyuruldu.

1500 Memur Alımı Duyurusu Nedir?

Bakanlıktan gelen duyuruya göre;

Bakanlığımızca 81 ilimizin tamamında görevlendirilmek üzere, ÖSYM aracılığıyla merkezi yerleştirme sistemi ile 1.500 adet kadrolu memur istihdamı için çalışmalarımızı tamamladık, 2023 yılı içerisinde alım sürecini sonuçlandırmayı hedefliyoruz.

Hangi Kadrolarda Memur Alımı Yapılacak?

Yayımlanmış olan duyuruya göre alımların Gümrük işlemlerinde ve Denetim işlemlerinde yapılacağı vurgulanmıştır. Bu kapsamda Beklenen ilana göre alımların;

  • Büro Memuru,
  • Gümrük Muhafaza Memuru,
  • Muayene Memuru,

gibi kadrolarda yapılması bekleniyor.

Başvuru İçin Adaylardan Hangi Şartlar Aranacak?

Adayların öncelikle tüm pozisyonlar için 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartları sağlıyor olmaları gereklidir. Özel olarak ise,

2022 yılında yapılan KPSS'den Lisans için P3 ve Ön Lisans için P93 puan türünden en az 70 puan almış olmak,

Yaş Şartı olarak. Muayene memuru için 35 ve Muhafaza Memuru alımı için 30 yaşından büyük olmamak gereklidir. Büro personeli alımı için ise yaş şartı aranmayacaktır.

Büro Memuru Eğitim Şartı:

En az iki yıllık eğitim veren ve yüksekokulların büro yönetimi ve yönetici asistanlığı, insan kaynakları yönetimi, adalet, dış ticaret, maliye, işletme yönetimi, muhasebe ve vergi uygulamaları, lojistik, bankacılık ve sigortacılık, halkla ilişkiler ve tanıtım, bilgi yönetimi, bilgisayar programcılığı ile bilgi teknolojileri ya da bunlara denkliği/eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının yukarıda belirtilen bölümlerinden mezun olmak, (Adayların, söz konusu bölümlere denk/eşdeğer sayılan bölümlerden mezun olmaları halinde YÖK tarafından onaylanmış denklik/eşdeğerlik belgelerini jpeg formatında tarayarak başvuru sistemine eklemeleri gerekmektedir.).

Gümrük Muhafaza Memuru Eğitim Şartı:

En az dört yıllık eğitim veren fakülte ve yüksekokulların hukuk, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, iktisat, ekonomi, kamu yönetimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, işletme, maliye, ekonometri, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, istatistik, uluslararası ticaret ve lojistik, uluslararası ticaret ve işletmecilik, uluslararası ticaret ve finans, finans ve bankacılık, gümrük işletme ile muhasebe ve finans yönetimi bölümlerinden ya da bunlara denkliği/eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının yukarıda belirtilen bölümlerinden mezun olmak,

Muayene Memuru Eğitim Şartı:

En az dört yıllık eğitim veren fakülte ve yüksekokulların hukuk, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, iktisat, ekonomi, kamu yönetimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, işletme, maliye, ekonometri, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, istatistik, uluslararası ticaret ve lojistik, uluslararası ticaret ve işletmecilik, uluslararası ticaret ve finans, finans ve bankacılık, gümrük işletme ile muhasebe ve finans yönetimi bölümlerinden ya da bunlara denkliği/eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının yukarıda belirtilen bölümlerinden mezun olmak.

Başvurular ÖSYM üzerinden Alınacak!

Gelen açıklamaya göre Ticaret Bakanlığı memur alımı işlemlri sadece ÖSYM tercih kılavuzu ile gerçekleştirilecek. Başvuru tarihleri henüz paylaşılmadı.

İLANDAN HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİNİZ

İşin Olsa İnstagram >>>>> BURAYA

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2023, 10:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 2 ay Önce

Memur olan yüksek puan olanlar lütfen müracaat etmesin hakkımızı yiyorlar lütfen buna bir çözüm olsun bakanlık tarafından

İs bekleyen
İs bekleyen - 2 ay Önce

60 puan olsun

Iibf
Iibf - 2 ay Önce

InsAllah puanlar baya düşer de açıkta kalıp atanamayan kalmaz

Yenimi
Yenimi - 2 ay Önce

Bu yeni alım mi

Ayşenur kaya
Ayşenur kaya - 2 ay Önce

Sadece Uluslararası ticaret neden yok bizde mağdur oluyoruz

Muhammed özensel
Muhammed özensel - 2 ay Önce

İşe almak istiyorum

Muallak
Muallak - 2 ay Önce

Yerinizde olsam ticaret il müdürlüğü seçmezdim. Pişman olursunuz demedi demeyin. Gümrük kısmını tercih edin. Yazık etmeyin kendinize. Kurumsallaşmış bir yapısı yok maalesef.

nuri
nuri @Muallak - 2 ay Önce

başlamadı ki henüz alım

Nuray Gökbel
Nuray Gökbel - 2 ay Önce

Havacılık yer yönetimi pandemiden dolayı mağdur gençlerin ümidi 2023 atamalarıydı maalesef beklenen olmadı niye alım yok bölümden