KPSS 2022/2 Tercih Kılavuzu İle 2500 Memur Alımı Başlıyor! Lise, Ön Lisans ve Lisans

KPSS Tercih kılavuzu yayımlanıyor. KPSS 2022/2 Tercih Kılavuzu ile Memur alımı en az lise mezunu alım yapılacak. Tercih tarihleri ve kontenjanları nedir?

KPSS 2022/2 Tercih Kılavuzu İle 2500 Memur Alımı Başlıyor! Lise, Ön Lisans ve Lisans

Kamuya Memur Alımı kapsamında tercihler başlıyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme merkezi başkanlığı aracılığı ile yayımlanan Tercih kılavuzunda ikinci dönem geldi. İlk dönem ( KPSS 2022/1 ) temmuz ayında yapılmıştı. İkinci Dönem atamaları ise Aralık ayında yapılacak. KPSS Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunu sonuçlarının açıklanması ile Merkezi atamayı bekleyen adaylar için heyecanlı dönem başlıyor. Kamuya Binlerce memur alımı için tercih kılavuzu yayımlanacak. KPSS Tercihleri ile talep toplama işlemleri de sona erdi. 

İşin Olsa ekibi olarak merkezi atamalar hakkında detayları siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

KPSS 2022/2 Tercih Kılavuzu İle Binlerce Memur Alımı Yapılacak!

KPSS Tercih kılavuzu ile kamuya 2500 civarında memur alımı bekleniyor. Geçmiş yıllarda yapılan atamalar ele alındığında KPSS 2022/2 kapsamında tahmini olarak 2500 memur alımı yapılması bekleniyor. Alımlar Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunu adaylar içerisinden gerçekleştirilecektir.

2500 Memur Alımı Yapılması Bekleniyor!

KPSS 2022/2 tercih kılavuzu ile kamuya binlerce memur alımı yapılacak. Adaylar tarafından belirtilen talepler içerisinde en az 2500 Memur Alımı yapılması bekleniyor. Geçmiş dönemlerde yapılan alımlarda boş kontenjanlar şöyledir;

  • 2017/1 İle - 2780 Memur,
  • 2017/2 İle - 2038 Memur,
  • 2018/1 İle - 1471 Memur,
  • 2018/2 İle - 1729 Memur,
  • 2019/1 İle - 1014 Memur,
  • 2019/2 İle - 1729 Memur,
  • 2020/1 İle - 2582 Memur,
  • 2020/2 İle - 1677 Memur,
  • 2021/1 İle - 1027 Memur,
  • 2021/2 İle - 2389 Memur,

Hangi Kadrolarda Memur Alımları Yapılacak?

Ülkemizde bulunan bir çok kamu kurumu ve kuruluşu tarafından yayımlanacak boş kadrolar için Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunu adaylardan tercih alınacak. mezuniyete göre alım yapılması beklenen kontenjanlar şöyledir;

Lise Mezunu: Vagon Teknisyeni, Şoför, Memur, Bilgisayar İşletmeni, Hizmetli, Sağlık teknisyeni, Teknisyen alımları yapılacak.

Ön Lisans Mezunu: VHKİ, Anbar memuru, ARFF Memuru, Programcı, Bilgisayar İşletmeni, Dava Takip Memuru, Enformasyon Memuru, Gişe Memuru, Ambar Memuru, İş Makinası Sürücüsü, Sağlık teknikeri, Aşçı, Hemşire, Tekniker, Sekreter, Kondoktör, Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Memur, Muhasebeci, Şoför, Teşkil Memuru alınacak.

Lisans Mezunu: Aktüer, Antrenör, Tüketici hakem heyetiraporatörü, VHKİ Kütüphaneci, Matematikçi, Memur, Denizcilik Sörvey Mühendisi, Sekreter, Merkezi Satınalma Uzmanı, Mimar, Astronom, Mühendis, Kimyager, Sosyal çalışmacı, Mühendis, Fizikçi, Grafiker, İstatistikçi, Müze Araştırmacısı, Perfüzyonist, Psikolog, Mütercim, Arpon memuru, ARFF Memuru, Kitap Patalogu, Avukat, Bilgisayar İşletmeni, Stajyer Alım memuru, Şehir Plancısı, Programcı, Veteriner hekim kadrolarında alım yapılacak.

Mülakatsız Memur Alımı Yapılacak!

KPSS Merkezi Yerleştire ile memur alımları KPSS Puanı ele alınarak yüksek puandan düşük puana kadar yapılacak sıralama ile belirlenmekte olup ataması yapılmaktadır. Bu kapsamda adaylara herhangi bir yazılı veya sözlü sınav yapılmaksızın ataması gerçekleştirilecektir.

Adaylar Tercih Kılavuzunu Bekliyor!

Ekibimize gelen geri dönüşler ele alınarak bir çok kişinin KPSS 2022/2 tercih kılavuzuna tercih yapacağını öğrencik. Adaylar KPSS sonuçlarının açıklanmasından sonra  tercihlerin başlamasını bekliyor.

Tercih Kılavuzu Ne Zaman Yayımlanacak?

KPSS 2022/2 tercihleri için süreç daraldı. Adayların beklediği süreç 21 Aralık 2022 tarihinde başlıyor. ÖSYM'den gelecek duyuru ile söz konusu alım başlayacak. Talep toplama işlemleri ise 3 Ekim 2022 ile 18 Kasım 2022 tarihleri arasında alınmıştır. 

KPSS 2022/2 Tercih Tarihleri: 21 - 28 Aralık 2022

TERCİH KILAVUZU BEKLEYEN KADIN ERKEK ADAYLAR İNSTAGRAMDA!

İşin Olsa İnstagram >>>>> BURAYA

KILAVUZDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİNİZ.

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

KPSS Tercih Ücreti Ne Kadar Olacak?

ÖSYM tarafından yayımlanacak olan tercih kılavuzu için adayların tercih yapabilmeleri için 30 TL ücret ÖSYM anlaşmalı bankalara yatırmaları gerekmektedir.

Kimler Tercih Yapabilecek?

Merkezi yerleştirme ile memur alımına tercih yapacak adayların mutlaka 2022 yılı KPSS'den puan almış olmaları gereklidir. Bu kapsamda Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden puan almış olmak şartı aranacaktır.

Ayrıca bunun dışında 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak.

GÜNCEL MEMUR VE PERSONEL ALIMI İLANLARI BURADA

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2022, 10:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet kızıl
Mehmet kızıl - 6 ay Önce

2022kpss ortaöğretim de 74.52 puan aldım acaba tercihlerde yerleşme imkanım var mı?

Ali Poyraz
Ali Poyraz - 6 ay Önce

Sağlık Bakanlığı hastanelere Lisans mezunu koruma ve güvenlik aldiniz da diğer kamu kurum kuruluşlarına neden lisans mezunu almıyorsunuz çelişki degilmidir bu o da kamu kurumu diğerleri de kamu kurumu sonuçta boşuna mı alıyoruz güvenlik kimlik kartini biz

Derya Gökçe
Derya Gökçe - 6 ay Önce

Ben KPSS'de 58puan aldım ne yapabilirim

Alp
Alp @Derya Gökçe - 6 ay Önce

Yeniden sınava hazırlanabilirsin mesela.

Ayşe şahin
Ayşe şahin - 6 ay Önce

İlk defa kpss ye girdim bende tercihleri bekliyorum fakat talep toplama die birşey okudum onu bilmiyordum tercih yapamayacakmıyım

misafir
misafir @Ayşe şahin - 6 ay Önce

talep toplama kpss ye girenler için değil sadece hangi bakanlık kaç memur istiyor merkezi alımda onla alakalı yani tercih yapabilirsin

BEKİR
BEKİR - 6 ay Önce

İyi günler ben belediyede itfaiye eriyim şu anda aday memurum arff memurluğuna başvurabilir miyim

azat efe
azat efe @BEKİR - 6 ay Önce

başvuru yaparsın ama çalıştıgın yerden istifa dilekçeni vermen gerekiyor

Sero
Sero - 6 ay Önce

Başka bir sözleşmeli alımına basvursak bunada başvuru yapabilirmiyiz

Halit
Halit - 6 ay Önce

Bugün 21 hala klavuz yok