Sözleşmeli Öğretmenlerde Özür Grubu Yer Değiştirmeye Başvurmak İstiyor!

Milli Eğitim Bakanlığında sözleşmeli öğretmen olarak istihdam eden personeller de yarı yıl tatilinde özür grubu yer değiştirmeye başvuru yapmak istiyor.

Sözleşmeli Öğretmenlerde Özür Grubu Yer Değiştirmeye Başvurmak İstiyor!

Ülkemizde görevlerini sürdürmekte olan kamu kurumları bilindiği üzere birkaç yıldır atamalarını sözleşmeli statüsünde yapmaya başladı. Öyle ki artık en çok atama yapan kurumlar olarak bilinen Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı gibi kurumlar bünyelerine aldığı personelleri sözleşmeli olarak göreve başlatmaktadır. Ancak adaylar sözleşmeli olduğunda kadrolu personellerin sahibi olduğu haklara sahip olamamaktadır. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan sözleşmeli öğretmenler de tıpkı kadrolu öğretmenler gibi yarıyıl tatilinde özür grubu yer değiştirmesine başvuru yapmak istiyor.

ÖZÜR GRUBUNA BAŞVURMAK İSTİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı son birkaç yıldır öğretmen atamalarını artık sözleşmeli olarak yapıyor. Öğretmen öncelikle göree sözleşmeli olarak başlıyor ve 4 sene sonrasında kadrolu statüsüne geçiyor ve kadrolu öğretmlerin sahip olduğu haklara erişiyor. Yarı yıl tatilinde özür grubuna bağlı yer değiştirme başvuruları 2 Ocak itibaren başlayacak. Ancak özür grubu yer değiştirme başvuruları sadece kadrolu öğretmenler ile sözleşmeli statüsünde çalıştıktan sonra kadroya geçen öğretmenler tarafından yapılmaktadır. Yani halen sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenler özür grubu yer değiştirmeye başvuru yapamamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığında görevli sözleşmeli öğretmenler de yarı yıl tatilinde yapılacak olan özür grubu yer değiştirme başvurularını yapmak istiyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 23:04
YORUM EKLE