Öğretmen İhtiyacının 81 Bine Düşürülmesi Planlanıyor

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, öğretmen ihtiyacına dair açıklamalarda bulundu. Öğretmen sayısında artışa dikkat çeken Aydoğdu, bu yıl Ağustos ayında yapılacak alımlarla öğretmen ihtiyacının 81 bine düşürüleceğine dikkat çekti. İşte ayrıntılar…

Öğretmen İhtiyacının 81 Bine Düşürülmesi Planlanıyor

Öğretmen İhtiyacının 81 Bine Düşürülmesi Planlanıyor

Aydoğdu Öğretmen sayısının 866 bin 10 'a ulaştığını dikkat çekti. 2003'te 543 bin 896 olan Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan eğitim kurumu yöneticisi ve öğretmen sayısı 866 bine çıktı ve durum üzerine Aydoğdu şunları söyledi; Öğretmen sayısında %62,8 oranında bir artış gerçekleştir. Ayrıca Ağustos'ta ataması yapılacak 35 bin öğretmenle bu sayı 901 bin 10'a ulaşacak. Bu durumda ise 2003 e oranla öğretmen sayısı % 65,6 lık bir seviyeye ulaşacak, dedi.

Kamu kurumlarına ayrılına yıllı bazdaki kadroların %50 sinden fazlası Milli Eğitim bakanlığı tarafından kkullanılıyor. Ayrıca Ağustos ayındaki 2015 öğretmen alımı ihtiyacı 81 bin e düşecek. İdaalara göre Ağustosta atama bekleyen öğretmen sayısı 350 bin fakat hepsi atanırsa 269 bin öğretmen görev vermeden maaş alacak.

Aydoğdunun yaptığı açıklamaya göre son dönemlerde sistemden ayrılan öğretmen sayısında yüksek sayıda gerileme mevcut. 2013 yılında sistemden ayrılan öğretmen sayısı 14 bin 578 iken 2015 yılında bu sayı ise 1954 e düştü.

Aydoğdu Ağustostaki atamalar için çalışmaların devam ettiği yönde belirtti. Ayrıca Aydoğdu'nun açıklamasına göre, Atama bekleyen öğretmenlerin sayısı 350 bin değil, ÖSYM kayıtlarına göre 258 bin 222 dir. 2015 Öğretmen atmaları ile ilgili 47 bin kadro tahsisi TBMM tarafından da kabul edildi. Atama çalışmalarını aktif bir şekilde devam ettiğini ve Ağustos ayında atamaların gerçekleştirme durumuna geleceğini bildirdi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE