KPSS'den 50 Alan Öğretmen Olabilecek

Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarından 50 puan alan adaylar mülakatlara girebildiği gibi öğretmen olabilme şanslarına da sahiptir.

KPSS'den 50 Alan Öğretmen Olabilecek
Bilindiği gibi FETÖ'nün kamu kurumlrına yerleşmesinin anlaşılması ile birlikte pek çok kuruma alımlarda mülakat sistemi uygulanmaya başlandı. Bundan önce Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen alımlarında branşlar için sıranın belirlenmesi ve alınacak kontenjanın da belli olması ile en yüksekten en aza doğru KPSS puanları sıralanmaktaydı.

Yapılan sıralamalar sonucu atamalar gerçekleştirilirken yeni gelen sistem de Milli Eğitim Bakanlığına mülakat getirildi. Buna göre KPSS'den 50 ve üzeri alan adaylar mülakatlara girmekte ve mülakatlarda adayların en az 60 puan alması gerekmektedir.

YÜKSEK PUAN ALAN ADAYLAR ŞİKAYETÇİ

Her ne kadar düşük puan alan pek çok aday bu durumdan memnun olduklarını dile getirselerde yüksek puan alan adaylar emeklerinin karşılığını almak istediklerini ve yine eski siteme dönerek puanların en yüksekten aza doğru sıralanarak atamaların bu şekilde yapılmasını istemektedir.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında mülakatlarda torpilin dönmediğini ve öğretmen adayının okuduğunu, duyduğunu anlayabilmesi ve açıklayabilmesi gerektiğini belirterek mülakatların en iyi öğretmenin seçilebilmesi için yapıldığını belirtmişti.

Buna göre KPSS'den 50 ve üzeri alan adaylar mülakatlara girmeye hak kazanmaktadır. Mülakatlardan da adaylar 60 ve üzeri puan almaları sonucunda atama tercihlerine başvuru yapabilmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Er
Ali Er - 5 yıl Önce

İlköğretim Matematik öğretmen adayları 50 puanla da atamayı hak ediyor zaten.Mülakatta bunların notunu daha hassasiyetle vereceklerdir umarım.Yoksa yaptıkları adaletsizlik ayyukta zaten de bu kez mayyuka çıkar.

Cmndd
Cmndd - 5 yıl Önce

Sonra da eğitimde sinifta kaldik diyoruz.
Saglikta 45 ile atanilir.egitumde 50 ile.
17 yildir kpss den 71_76 kusurlu puan aliyorum.71 in altina dusmedim daha. Ama kamuya atanamadim.
Bana yonetici olup,yillardir surunduren (esimin tek geliri emekli maasi.oda 1210tl.)ev kira,cocuk okur.gecinmek budur.hakkimi helal etmiyorum. Arafta iki elim yakalarinda olacak.inşAllah.
Calisan anneye sut parasi su kadar bukadar.haram olsun.
Ben calismiyorum.gecinemiyorumda.hamileyim.kredi çektim.dogum hazirliklari icin.3_4 ayda bir kredi cekerek borcumu borcla oduyorum.55 bin liraya cikti suan odemem gereken kredi.dogumdan sonra.tamamen kilitlenecek.odeme imkanim kalmayacak.
Bana suan bu stresi yasatan, tum yonetime aday olan,yoneten kimvarsa sahiz onemli degil,cehennemde atesinizi ben harlayacagim.cocuklarim kucagimda.elbet gelecek o gunlerde.
Cokkk amin Allahim.bu mubarek uçaylar hurmetine.

Hamza korkmaz
Hamza korkmaz - 5 yıl Önce

2002 beden eğitimi ve Spor öğretmenliği mezunuyum. Yıllardır aynı sınav taktiği ile bizleri oyaladılar. Matematik, fizik, türkçe derken binlerce meslektaşım 50 puanı bile geçemedi. Neden hala kendi branşında sınava tabi olamıyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan, kpss denilen bu sınavı başımıza getiren her kim olursa olsun hepsine lanet olsun. Sigortam, askerlik görevim, evliliğim, çocuk sahibi olmam hepsi geç kaldı bunların yüzünden.