81 İlden Ankara'ya Gelen Binlerce Öğretmen 60 Bin İçin Basın Açıklaması Yaptı!

Türkiye'nin 81 şehrinden Ankara'ya gelen binlerce öğretmen ve atamayı destekleyen sanatçılar, sendikalar, milletvekilleri Ulus'ta basın açıklaması yaptı. 60 bin atama talep ediliyor.

81 İlden Ankara'ya Gelen Binlerce Öğretmen 60 Bin İçin Basın Açıklaması Yaptı!

Milli Eğitim Bakanlığının 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yayımlaması üzerine öğretmenler uzun süredir düşündüğü sahada harekete geçmeye başladı. 10 Mart 2021 tarihinde 81 şehrin tamamında eş zamanlı basın açıklamaları yapıldı. Yurdun dört bir yanından ses yükselten öğretmenler 60 bin atama taleplerini iletirken 12 Mart günü saat: 12.00'da Türkiye'nşn 81 şehrinden gelen öğretmenler ve öğretmen atamalarını destekleyen sanatçılar, milletvekilleri, eğitim sendikaları basın açıklaması yaptı. Öğretmenler 60 bin atama talep ediyor:

15 Bin Emekliye 20 Bin Atama Verildi

Milli Eğitim Bakanlığı raporlarınada her sene işten 15 bin kişinin ayrıldığı görülüyor, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklama ile de senelik 15 bin öğretmenin emekli olduğu doğrulandı. Buna göre MEB verilerine göre 110 bine yakın açık varken (Sayıştay raporlarında 138 bin açık gözüküyor) 15 bin kişilik emekliye karşılık 20 bin öğretmen ataması ilanı adaylar tarafından tepki ile karşılandı. Öyle ki öğretmenler ücretli öğretmen sisteminin sona erdilrilmesi, ihtiyaçların karşılanması için yeni atamaların yapılmasını ve 2021 yılı için en az 60 bin öğretmen atamasını talep etmektedir.

Öğretmenler: Susma Haykır 60 Bin Haktır!

10 Mart tarihinde başlayan basın açıklamaları 12 Mart tarihinde Ankara ili Ulus Meydanında devam ediyor. Binlerce öğretmen Ankara Ulus meydanına akın etti. 81 şehirden gelen öğretmenler tek bir ağızdan susma haykır 60 bin haktır sloganlarını yükseltmeye devam ederken eğitimden tasarruf olmaması gerektiği, bir an önce talep edilen 60 bin kişilik öğretmen atamasının yapılmasını talep etmektedir. Bugün Ankara'ya pek çok milletvekili, onlarca sendika yöneticisi ve AHBAP kurucu üyesi, ses sanatçısı Haluk Leventte katıldı.

Sosyal Medyada Etkinlik Yapılıyor!

12 Mart tarihinde sosyal medyada #ÖğrtUlustaEk40bnUfukta hashtag'ı ile etkinlik yapan öğretmenler zirvenin birinci sırasında Türkiye gündemine yine girdi. Twitter üzerinden https://twitter.com/ogrtmnlrpltfrmu sayfası ve İnstagram üzerinden @ogrtmnlrpltfrmu sayfası üzerinden bir araya gelen ve Telegram'dan görüşen öğretmenler ortak tarihlerde etkinlik, basın açıklaması ve atama için mücadele etmektedir. Bizlerde İşin Olsa ekibi olarak eğitime verilen önemin artması ve atamaların biran önce yapılmasını temenni ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2021, 12:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gizem
Gizem - 2 yıl Önce

Darısı psikologların başına