Milyonlarca öğretmeni yakından ilgilendiren açıklama Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada idari izinlerin ders yılı bitiş tarihi olan 19 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldığı ifadelerine yer verildi. Buna göre 19 Haziran 2020’ye kadar daha önceki aylarda olan uygulamaların devam edeceği anlaşılıyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamanın tam hali ise şu şekilde.

Bakanlık Yazı Gönderdi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müdürlüklere gönderilen yazıda “Covid-19 salgınınedeniyle alınan tedbirler kapsamında ilgi (a, b, e) yazılar doğrultusunda 16 Marı-31 Mayıs2020 tarihleri arasında tatil edilmişti.Söz konusu tedbirler kapsamında eğitim kurumlarının tatil süreleriders yılının bitiş tarihi olan 19 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

Bu süreçte de uzaktan eğitim faaliyetlerine devam edilecek; yönetici ve öğretmenler ile ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenler, uzaktan eğitim ve diğer eğitim, öğretim faaliyetleri kapsamında kendilerine verilecek görevleri esnek çalışma esaslarıçerçevesinde yürütmek kaydıyla idari izinli sayılacak; ders görevlerinin yapılmış sayılması konusunda ise ilgi yazılarda belirtilen açıklamalara göre işlemyapılmaya devam edilecektir” ifadelerine yer verildi.

Buna göre Ziya Selçuk tarafından gönderilen yazıda öğretmenlerin 19 Haziran’a kadar idari izinli sayılacakları ve ek ders ücretlerini alacaklarını.19 Haziran tarihinden sonra ise eğitim ve öğretim son bulacağından idari izinlerin biteceğini açıklandı.

İzin ve Ücret Açıklaması

Bakanlık tarafından gönderilen yazıda ek ders ve izin işlemleri ile ilgili olarak şu ifadelere yer verilmiştir

1- Ders yılının sona erdiği 19 Haziran 2020 tarihinden sonraki süreçte, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararının yukarıda belirtilen hükmü kapsamında ders görevlerininyapılmış sayılmasıuygulamasına son verilmesi,

2- Eğitim kurumu yöneticileri ile Öğretmenlerin 19 Haziran 2020 tarihinden sonrakisüreçte yalnızca fiilen yaptıkları veya ilgili mevzuatına göre yapmış sayıldıkları görevlerikarşılığında öngörülen ek ders ücretinden yararlandırılmaları,

3- Bakanlığımıza bağlı eğitimkurumlarında ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere 2019-2020 öğretim yılı içerisinde yapılmış olan görevlendirmelerin, öğretim yılınınkalan süresi içerisinde herhangi bir telafi progran11 uygulanması öngörülemediğinden, dersyılının sona erdiği 19 Haziran 2020 tarihi mesaibitimi itibarıyla sonlandırılması, gerekmektedir.

Editör: TE Bilisim