Sivilde Polis Silah Taşımak Zorunda Mıdır?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görevli polis memurları ya da komiserler sivilde veya görevi olmadığı zamanlarda silah taşımak zorunda mıdır? Silah taşıması şart mıdır?

Sivilde Polis Silah Taşımak Zorunda Mıdır?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yüz binlerce polis bulunmakta olup polisler görevli olduğu ile göre değişin saatlerde görev yapmaktadır. Polisler görevli oldukları sırada silah taşımak ile yükümlüdür. Peki polisler sivildeyken silah taşımak zorunda mıdır ya da sivilde tatile memlekete giderken yanında silahını da taşıması gerekiyor mu, üniformalı olarak mesai saatini tamamlayan polis evine ya da başka bir yere giderken yanında silah bulundurması zorunlu mudur? Polis ve polis adaylarının merak ettiği soruların yanıtlarıı veriyoruz.

POLİSLERİN SİVİLDE SİLAH TAŞIMASI

Öncelikle polis memurlarının sivilde silah taşıyıp taşımayacağı ya da nasıl davranacağına yönelik görev yaptığı karakola Emniyet Genel Müdürlüğünden yazı gelmekte ve polisler bu yazı ile konu hakkında bilgilendirilmektedir. Yani zaman zaman bu durumlar değişebilir fakat genel olarak polisler görevli olduğu zamanlarda silah taşımak zorundadır. Bunun haricinde üniformalı olarak mesai saatleri dışında evine ya da başka bir yere giderken yine polis memuru silah taşımak ile yükümlüdür. Bunların haricide polis memurları sivildeyken de yanlarında silah bulundurması gerekmektedir. Bu durum görev yaptığı yere göre değişiklik gösterebilmekte olup polis memurlarının yine de silahını yanında bulundurması faydalı bir durumdur. Çünkü silahın başkasının eline geçmesi ya da silahın kaybolması durumunda polis memuru meslekten ihtaç edilebilir.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE