Sivil Bekçi Var Mı?

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan sivil bekçi var mı, sivil bekçi alımı yapılıyor mu?

Sivil Bekçi Var Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sokaklarda yeniden düdük çalan bekçileri görmek istiyorum sözleri üzerine İçişleri Bakanlığından gerekli düzenlemeler yapıldı ve kamuya yeniden bekçi kadrosu getiirldi. Geçtiğimiz yıldan bu yana ciddi şekilde bekçi alımları yapılıyor ve şu anda Türkiye geneli en çoğu İstanbul ile Ankara'da olmak üzere on binlerce bekçi sokaklarda gece, gündüz görev yapmaktadır. Peki sivil bekçi var mı, sivil olarak çalışan bekçiler var mı?

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak Türkiye'nin 81 ilinin tamamında görev yapmakta olan bekçiler İçişleri Bakanlığının çarşı ve mahalle bekçisi kılık kıyafet yönetmenliğine uygun şekilde giyinmekte ve davranmaktadır. Peki  bu yönetmelikte neler yazmaktadır? Sivil olarak çalışan bekçiler var mıdır? Öncelikle ilgili kılık kıyafet yönetmeliğinde bakıldığında bekçilerin krem rengi andıran gömlekleri ve kahve rengi pantolonları bulunmaktadır. Kış aylarında ise sıcak tutan koyu kahverengi montları bulunmaktadır. Yine her bekçinin kahverengi şapkası ve bir adette düdüğü bulunmaktadır.

SİVİL BEKÇİ ŞUANDA YOK

İçişleri Bakanlığının çarşı ve mahalle bekçisi kılık kıyafet yönetmeliğinde yukarıda belirtilmekte olan bilgililer ve ek olarak diğer bilgiler yazmakta olup şu an için sokaklarda görev yapan sivil bekçi bulunmamaktadır. Ancak ilerleyen dönemlerde özellikle olayların yoğun olarak yaşanan bölgelerde sivil bekçiler görev yapabilir. Yine bekçilerin ilerleyen dönemlerde sınıflara ayrılması da beklenmekte olup sınıfların bir tanesi de sivil bekçi olarak açılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
şeyma
şeyma - 4 yıl Önce

bayan bekçide alınsın bayan polis oluyorda bekçi neden olmasın sekizbin bekçi alımında bayanlarada yer verilsin sayın bakanım biz bayanlarıda duyun lütfen tşkler

Emre
Emre - 4 yıl Önce

İlan gelsin artık çok bekledik

Bekçi
Bekçi - 3 yıl Önce

Diyarbakır da sivil ve resmi bekçi arkadaşlar var çalışıyorlar. farklı birimlerde de çalışıyorlar burada admin haberi neye göre yaptı anlamadım.

Akilli kiz nur
Akilli kiz nur - 3 yıl Önce

Bence butun bekciler sivil olmali. Simdi bu memur arkadaslarimiz kimlik sorgulamasi yapiyor aranan kacak firari torbaci falan bulmaya calisiyorlar. (Tabi hirli hirsizida vazcaydirmak fln da var). Ee adam uniformali koskoca bekci yaziyor yukardaki saydigim sahislar bunlari gorunce farkedilmden topukluyolar torbacilar mali birakiyo falan karsidan tehlike geldigi besbeslli. Eee noldu bekcilerin sansina kaliyo kotu insanlari yakalamalari. Ama sivil olsa kendi memur kimligini
gosterip, sorgulama yapsa daha cok kisileri yakalicak. Haksiz miyim guzel insanlar. Yorumum bitti