Sigara Kullanmayan Personele Pozitif Mesai Düzenlemesi ve Ekstra Yıllık İzin Hakkı Geliyor

Sigarayla mücadele kapsamında sigara kullanmayan personele pozitif ayrımcılıkta bulunmak için mesai bitimlerinin 30 dakika erken bitirilmesi ve 1 yılı kapsayacak şekilde yıllık izinlerine ek 7 gün eklenmesi uygulamasının hayata geçirilmesi bekleniyor? Peki yapılan açıklamanın ayrıntılarında neler vardı? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

Sigara Kullanmayan Personele Pozitif Mesai Düzenlemesi ve Ekstra Yıllık İzin Hakkı Geliyor

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ tarafından tamamlanan Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı 2018-2023 çalışması kamuoyuna duyuruldu. Yapılan duyuruda sigara kullanmayan personel için pozitif ayrımcılık yapılacağını ve sigara kullanmayan personelin kullanan personelden 30 dakika daha önce paydos yaparak mesaisini sonlandıracağını açıkladı. Ayrıca Akdağ yıllık izinlerde de sigara kullanmayan personele pozitif ayrımcılık olacağını ve sigara kullanmayan personelin yıllık izinlerine ek 7 gün ekleneceğini sözlerine ekledi. Peki yaptığı açıklamanın detayların nelere yer verdi.

İŞTE AÇIKLAMANIN DETAYLARI

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ bundan sonra tütün satışı yapılacak olan yaşın 18 olmayacağını tütün satılacak yaşın 18 den 21'e yükseltieceğini açıkladı. Akdağ açıklamalarının devamında sigara kullanmayan personelin pozitif ayrımcılıktan yararlanarak sigara kullanan personele göre 30 dakika erken paydos yaparak mesailerini sonlandıracağını ve yıllık izinlerinin sigara kullanan personele göre 7 gün daha fazla olacağını sözlerine ekleyen Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tütün ürünleri bağımlılık oranın çok fazla olduğunu 1. sırada olduğunu tütün ürünlerinin dumanına maruz kalmanın da çok fazla olduğunu ve her yıl dünyada 7 milyon Türkiye de ise 100 bin den fazla kişinin tütün ürünleri yüzünden hayatını kaybettiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2018, 22:59
YORUM EKLE