Memurlukta Yaş Sınırı Kaldırılsın Talebi!

Memur atamalarında bir çok alanda yaş sınırının 35 olması adayların önündeki en büyük engel. Bir çok aday memur olmadaki yaş sınırının kaldırılmasını istiyor.Detaylar haberimizdedir.

Memurlukta Yaş Sınırı Kaldırılsın Talebi!

Ülkemizde memur olmak için her yıl binlerce aday ÖSYM ve ardından KPSS sınavına girmek için ter döküyor. Lise, ön lisans ya da lisans sonrasında mezun oldukları bölümlere ilişkin KPSS sınavına giren adaylar ise sınavdan en yüksek puanı almaya çalışıyor. Fakat memur olabilmek için aşılması gereken bir diğer engel ise yaş sınırı. Zira kamuda çeşitli alım ilanlarında da sıklıkla yer verilen 35 veya 40 yaş sınırından dolayı ise birçok aday, memur olma hakkını kaybediyor.

Yaş Sınırı 30’dan 40’a Kadar Değişiyor

Sözcü’nün haberine göre kamu kurularına yapılan alımlarda ilanda yer alan şartlardan bazıları şu şekilde yer almış.

SYDV, 4857 sayılı kanun kapsamında çalışacak büro memuru, inceleme görevlisi kadroları için yapılan alımlarda 35 yaş şartı, Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Alımları: 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak şartı, Adalet Bakanlığı 4 B Sözleşmeli Zabıt Katip Alımı: Sınavın son başvuru günü olan ……. tarihinde 657 sayılı Kanunun 40. maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak gibi çeşitli yaş şartları ilanlarda bulunmaktadır.

Kanunda Yaş Sınırı

Memur alımlarında genel itibari ile tüm adayların 657 sayılı kanun gereklerini taşımaları istenmekte olup bu kanunun 48. Maddesinde ise yaş sınırı yer almaktadır.

Adaylardan Üst Yaş Sınırı Kalksın Talebi

Geçtiğimiz yıl araştırma görevliliği kadrosunda uygulanan Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) yapılan yeni düzenleme ile "araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olma" şartının kaldırılmasını adaylar tüm memuriyet alımlarına uygulanmasını istiyor. İşin Olsa olarak adayların bu taleplerini duyurmalarına yardımcı oluyoruz.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2020, 19:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Caner
Caner - 1 yıl Önce

Yaş sınırı kalmadı lazım yaş sınırı varsa kpss memur alımınıza 30 yaşından yukarı ölenleri almayın sınava paralarında insanların boşa gitmesin

Fatih
Fatih - 1 yıl Önce

65 yasinda emekli yapacaksin.35 yaşından sonra memur yapmayacaksın buda bizim farkimiz

Eda eda
Eda eda - 1 yıl Önce

Üniv öğrencisiyim yaştan dolayı ne burs çıktı ne kredi ??onunda sınırı 35

Mavi
Mavi - 1 yıl Önce

Kesinlikle kaldirilmali yazık insanlara bi umutla giriyoruz o sinavlara.

Özlem
Özlem - 1 yıl Önce

Yaş sınırı kalkmalı, emeklilik için 35-40dan sonra iş nasıl bulacağız

Cihan aktan
Cihan aktan - 5 ay Önce

35 yaşına kadar kppseye girdum giremedim akıl verduklerim girdi ben giremedim ve şimdi ben ne olucam iki üniversite okudum devlet ne yaparsan yap diyor okuyabilirsin diyor a diplomanda olabilir diyor ama ben almam diyor vatandaşına sahip çıkmıyor ya torpil olacak yada çok zeki olacaksın 5 dul bilme. Gerekecek milletvekili şartlarından daha teferautli maddeler şunuluyor bence Türkiye nin ilerlemesi çok zor uretum yok işsizlik çözülmüyor

tears
tears - 3 ay Önce

Hiç bir gelişmiş ülkede yaş sınırlaması yok pek öok donanımlı insan 35 yas sınırından dolayı memur olamıyor bu saçmalık değildir de nedir ya?

hülya
hülya - 2 ay Önce

yas sinirini kaldirin tum kurumlar yas siniri koymus her işe olmazki biz ne yapalim devlet kurumlari yas siniri koymus bu ne ya puanimuz var işlere basvuramiyoruz şu kurumlar yas sinirini kaldursinlar argik yeter ayiptir