Memurlara Babalık İzni Kaç Gün 2019

Erkek memurlar yeni doğan çocukları için doğum izni kullanabilir. Babalık izni olarak bilinen bu iznin detayları ve ne kadar sürdüğüyle ilgili bilmeniz gerekenler.

Memurlara Babalık İzni Kaç Gün 2019

Eşi doğum yapan memurların babalık izni alması mümkün. Kamu çalışanı olan babalar yeni doğan bebekleri için 10 gün doğum izni kullanabiliyorken kamuda görevli olmayan babaların izin hakları 5 gün. 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun Mazeret İzni başlıklı 104'üncü maddesinin B bendinde “Memura, eşinin doğum yapması halinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.” denilmektedir. Bu kapsamda kanuna dayanarak eşi doğum yapan memurların 10 gün izin hakkı olduğunu bilmesi gerekir.

Babalık İzni Nasıl Kullanılır?

Babalık izni kullanmak isteyen memurların bağlı olduğu birime dilekçeyle başvuru yapması gerekmektedir. Dilekçeyle yapılan başvurunun ardından doğum izni kullanılabilecektir. Dilekçede kaç gün izin kullanılacağı mutlaka belirtilmelidir, memurlar tüm izin günlerini kullanmak zorunda değildir. 

Örnek bir dilekçe metnini yukarıda görmektesiniz.

YORUM EKLE