Memur Zamlarında Hükümet Memur-Sen Çatışması! Son Durum Ne?

Hükümetten gelen zam teklifinin olumlu karşılanmaması üzerine eylem yapma kararı alan yetkili sendikaya destek geldi.Diğer sendikalarda iş bırakma eylemine katıldı.

Memur Zamlarında Hükümet Memur-Sen Çatışması! Son Durum Ne?

1 Ağustos 2019’dan itibaren yapılmaya başlanan ve 5. Dönem Toplu Sözleşmesi çerçevesinde 3 milyon çalışan ve 2 milyondan fazla da emekli memuru ilgilendiren 2020 ve 2021 yıllarına ait zam pazarlığında hükmet ilk olarak yüzde 3+3 teklifinde bulunmuş ve ardından bu teklif sendikalar tarafından reddedilmişti. Daha sonra ise hükümet teklifini revize ederek ilk yıl için 4+4’lük yeni bir teklif daha sundu. Özellikle gecelere kadar devam eden zam pazarlığında ise istenilen sonuç elde edilemedi. Hükümetin sunmuş olduğu tekliflerin hiçbiri müzakere edilemeyecek durumda değerlendirilirken Memur-Sen üyesi memurlar da dün bir eylem gerçekleştirdi.

Memurlar Eylem Yaptı

Hükümetin memur sendikalarına sunmuş olduğu 4+4’lük tekliften de bir sonuç alınamadı. Bu teklifte de anlaşma sağlanamaması üzerine Memur-Sen’e bağlı memur üyeleri eylem gerçekleştirdi. Kamu Görevliler Sendikaları Heyet Başkanı ve aynı zamanda Memur-Sen Genel Başkanı olan Ali Yalçın, yeni teklif beklediklerini ifade etmişti. Fakat hükümet ile sendikalar arasında son güne kadar herhangi bir uzlaşma sağlanamaması üzerine Memur-Sen, iş bırakma ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde cüzdan bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Memur-Sen Yeni Takvim Önerdi

Dün bakanlığın önündeki eylem sonrasında ilgili zam oranlarının hakem kuruluna gönderilmemesi gerektiği ifade edilirken Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın tarafından yapılan açıklamada kuruluna gitme süresinin 1 güne düşürülmesi ve müzakerelerin 2 gün uzatılması talep edildi. Normal takvimde hakem kuruluna teklifin 24 Ağustos’ta iletilmesi gerekiyor. Fakat Memur-Sen’in yaptığı açıklamadaönerdiği takvim ise kamuoyuna açıklandı.

Son Durum Ne?

Dün gece Toplu sözleşme görüşmelerinde zam pazarlığı Çalışma Bakanlığı toplantı salonunda Memur- Sen Başkanı Ali Yalçın ile Bakan Zehra Zümrüt Selçuk arasında gece 24.00’as kadar devam etti. Buna göre bakanın eski teklif olan 4+4’ü arttırması bekleniyordu.Yeni akvim de kabul edilmezseHakem heyeti çalışmalarına başlayacak ve 5 gün içinde karar verilecek. Buna göre hakem heyeti memur maaşlarına yapılacak zammı 28 Ağustos 2019 günü açıklayacak. Henüz konuya ilişkin bir açıklama gelmemiş olup gün içerisinde yeni haberlerin erilmesi bekleniyor.

YORUM EKLE